Trhy jsou nervozní před večerním zasedáním FEDu

Smíšená data z USA drží investory v nejistotě, ti netrpělivě vyčkávají na večerní zasedání FEDu, který by měl dnes snížit úrokové sazby. Americké indexy zůstávají poblíž historických maxim, zatímco německý DAX má za sebou jeden z nejhorších dnů v letošním roce.

Americká ekonomika na tom zdánlivě není tak špatně a blížící se snížení sazeb možná není bezprecedentní. Napovídají tomu data z trhu s bydlením, který pokračuje v expanzi nebo také nálada spotřebitelů. Spotřebitelská důvěra se přiblížila devítiletým maximům na 135,7 bodů a domácnosti tak nemají pochybnosti o kondici domácí ekonomiky. Hlavním úkolem FEDu je však cenová stabilita a udržení stabilního růstu cen. PCE index, který sleduje americká centrální banka, jako hlavní ukazatel inflace další měsíc v řadě stagnoval na úrovni 1,6%. Za květen jsme se dokonce dočkali revize na 1,5%. S nadsázkou by se tak dalo říci, že ačkoliv spotřebitelé věří domácí ekonomice, včerejší data inflace dala razítko na dnešní rozhodnutí centrální banky snížit úrokové sazby.

Na devizových i akciových trzích je patrná nervozita z večerního zasedání FEDu. Proto nelze do té doby očekávat výraznější volatilitu. Z včerejšího výrazného výprodeje se dnes snaží vzpamatovat německý index DAX. Na měsíční minima se dostal poté, co německá spotřebitelská důvěra klesla třetí měsíc v řadě a horší výsledky reportovaly společnosti jako Lufthansa nebo Bayer. Obnovení obchodních jednání mezi USA a Čínou drží pozitivní sentiment, ačkoliv Trump na twitteru upozornil, že Čína nedrží své sliby v nákupech více zemědělských produktů.

Ropa WTI včera večer výrazně přidala, když rostla nad 58 dolarů za barel. Pomohl jí další pokles amerických ropných zásob o 6 milionů barelů. Napětí na Blízkém východě zůstává poměrně silným katalyzátorem růstu ceny ropy.

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

10.12.2019

11:54

Přehrajte si videokomentáře pro 50. týden roku 2019. Makro-výhled doplní technická analýza s využitím Price Action, Market Profile a Technikou COT.

Chci číst

10.12.2019

06:55

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Chci číst

09.12.2019

06:20

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Podrobnosti