Trhy čekají na výraznější impuls, dnes data inflace z USA

Včerejší seance nezasažena významnějšími fundamenty, proběhla relativně v klidu. Většina trhů se pohybovala v bočním trendu bez větších pohybů. Posilovat dokázala britská libra a australský dolar. Zatímco nejvíce ztrácel kanadský dolar, nelze však mluvit o výraznějších ztrátách, pouze o technické korekci velkého pátečního pohybu. Větší volatility jsme se nedočkali ani na akciových trzích, kde jsme byli také svědky spíše pohybu do strany, nebo korekce razantních zisků z konce minulého týdne. To potvrzují i hodnoty indexu VIX, který během včerejší seance klesl pod 15 bodů. Ropa si prošla během včerejší seance výraznější korekcí a stále se na tomto trhu drží velmi vysoká volatilita. Zároveň trh zůstává velmi nervózní, to potvrzuje jeho vysoká citlivost na jakoukoliv zprávu. Investoři se nyní začínají soustředit na úterní report o dodávkách ropy z USA. Zároveň panuje strach ohledně vyšší produkce v USA, která minulý týden atakovala nová historická maxima. Právě rostoucí produkce v USA začíná pomalu odsunovat do postranní snahu OPECu a Ruska omezit produkci a vytlačit tak cenu ropu na vyšší úrovně. Zároveň brzdí ropu v dalším růstu rychlejší růst trhu o obnovitelnými energiemi. 

Dnešní seance bude oproti té včerejší na fundamenty trochu bohatší. V 12:30 bude zveřejněn vládní rozpočet ve Velké Británii . V 13:30 budou zveřejněna meziměsíční data inflace z USA. V 15:15 by mohl mít dopad na kanadský dolar projev guvernéra Poloze za kanadskou centrální banku.

Měnový pár EURUSD se pohybuje od konce ledna v širším konsolidačním pásmu.  Vzhledem k nedostatku fundamentů se dá očekávat, že v pásmu zůstane i tento týden. Intadenně lze však stále uvažovat jak long tak short obchody. Silná reakce první pin baru zleva hovoří o agresivních prodejcích, kteří budou chtít bránit své pozice. Zároveň dva poslední pin bary z pátku a z pondělí hovoří o reakčních kupcích, kteří odmítají nižší ceny. Zajímavé mohou být i nadále reakce trhu na úrovně fibonacciho posloupnosti. Krátkodobě je trh EURUSD bez trendu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti