Trhu práce v soukromém sektoru (ADP) se v srpnu dařilo, analýza USD/CHF

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v srpnu vytvořili 177 000 nových pracovních míst, mírně nad odhady trhu (175 000), přičemž odhady se pohybovaly od 135 000 do 225 000 míst. Růst pracovních míst za červenec byl revidován výš na 194 000 z původně uváděných 179 000 pracovních míst. Údaj ADP bývá sledován jako předzvěst širší zprávy ministerstva práce o tvorbě pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP) a míře nezaměstnanosti, které vyjdou v pátek v 14:30.

Americké akciové trhy reagovaly na lepší výsledky amerického trhu práce mírným poklesem, protože lepší makroekonomická čísla zvyšují pravděpodobnost růstu úrokových sazeb, což je obecně pro akciový trh negativní zpráva. Proti akciím dnes také hrají nižší ceny ropy. Americká ropa WTI klesla přes 1 procento na základě silnějšího dolaru, který naopak kladný vývoj amerického trhu práce vítá.

Tempo růstu inflace v eurozóně v srpnu zůstalo na červencové úrovni 0,2 procenta v meziročním srovnání. Trh čekal naopak její nepatrné zrychlení na 0,3 procenta. Důvodem nepříznivého výsledku je, že ceny potravin, průmyslového zboží a služeb stoupaly pomaleji než předchozí měsíc.  Dnešní údaje tak mohou zvýšit tlak na Evropskou centrální banku (ECB), aby začala opět konat.

Jádrová inflace, která podle definice Evropské centrální banky vylučuje nejvolatilnější složky, tedy ceny energie a nezpracovaných potravin, setrvala v srpnu na úrovni 0,8 procenta. Trh čekal zrychlení na 0,9 procenta. Hlavní i jádrová inflace tak zůstávají hluboko pod cílem ECB nastaveným těsně pod 2 procenty, což není dobrá zpráva pro centrální banku, která se snaží zabránit propadu eurozóny do inflační spirály.

Bankovní rada ECB zasedá příští týden. Většina investorů neočekává, že by oznámila dříve než ve čtvrtém kvartále další měnověpolitická opatření nad rámec současného programu nákupů aktiv za 80 miliard eur měsíčně a levných půjček komerčním bankám.

Americký dolar reaguje na poslední makroekonomické zprávy růstem, protože se potvrzují slova centrálních bankéřů o blížícím se zvýšení úrokových sazeb v USA. Měnový pár USD/CHF postupuje nahoru v rostoucím kanálu. Pozor však na medvědí divergenci, která by mohla přinést korekci na americkém dolaru. Scénář korekce se potvrdí, když USD/CHF opustí rostoucí trendový kanál, u jehož dolní hrany se aktuálně měnový pár obchoduje. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy