Trh zůstává stále nervózní, důležitý bude vývoj geopolitické situace

Včerejší seance proběhla poměrně v klidu a trhy zůstávají ve vyčkávajícím režimu. Ačkoliv byly včera na programu makroekonomická data z USA, nedočkali jsme se výraznějších pohybů. Maloobchodní tržby v USA rostly pomaleji, než se očekávalo o 0,2%. Očištěné maloobchodní tržby o energie a automobily v únoru dokonce klesly o 0,1%, přičemž se očekával růst o 0,3%. Americký dolar trochu posílil, ale nelze se mluvit o změně dosavadního sentimentu. V korekci byly včera akciové indexy, které zatím nedokázaly navázat na své zisky z minulého týdne. Včera byly také zveřejněny zásoby ropy v USA. Ty rostly o 5 mil. barelů a ropa se přiblížila zpět k 60 dolarům za barel, vzápětí ji kupci dokázali vytlačit zpět k 61 dolarům. Stále platí, že největším rizikem pro finanční trhy je napjatá politická situace ve světě. Politické napětí panuje především mezi USA a Čínou a dalšími státy, kterým není příliš sympatický postup USA při zavádění tarifů. Makroekonomická data půjdou tedy v tomto prostředí stranou a trh bude velmi citlivě reagovat na jakékoliv politické prohlášení. Včera v 22:45 byla zveřejněna kvartální data HDP na Novém Zélandu, kde se odhadoval růst o 0,8%, nakonec data vykázala růst o 0,6%. Australský dolar reagoval na zprávu oslabením, hned vzápětí však své ztráty zkorigoval a vrátil se na předchozí úrovně.

Dnes ráno v 9:30 proběhlo zasedání švýcarské centrální banky. Nedočkali jsme se žádných nových informací, kde úrokovou sazbu ponechali na -0,75%. Trh USDCHF reagoval na zasedání mírně zvýšenou volatilitou, tím však jeho reakce skončila. Mezi další fundamenty se dnes řadí pouze pár sekundárních dat, na které trh nebude mít s největší pravděpodobností větší reakce. Za zmínku stojí v 13:30 Filadelfský Fed index, nebo žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA.

Ropa má problémy navázat na výraznější zisky a zvýšená americká produkce tlačí cenu ropy stále na nižší úrovně. Také se jí trochu negativně dotkla zpráva ohledně zavedení cla na dovoz ocele a hliníku. Ropa citlivě reaguje na jakékoliv zprávy týkající se její zásob, nebo změny v počtu plošin. Na čtyřhodinovém grafu se zatím pohybuje mezi 27.2% a 50% posledního výprodeje. Zároveň trh utvořil jakýsi trojúhelník a bude zajímavé sledovat vývoj ceny, zda dokáže zavřít pod, nebo nad hranou trojúhelníku.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.09.2018

16:25

Dnešnímu obchodování na finančních trzích chybí dostatek důležitějších fundamentů, které by ovlivnily dosavadní sentiment na finančních trzích. Většina trhů je ovlivněna včerejším rozhodnutím amerického prezidenta o nových clech na čínské dovozy, ačkoliv se akciové index dostaly z včerejšího prodejního tlaku.

Podrobnosti

18.09.2018

14:28

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července.

Podrobnosti

18.09.2018

10:07

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy.

Podrobnosti