Trh změnil směr. Od rizikových aktiv k bezpečným přístavům

Evropské burzy v pátek klesají třetí seanci v řadě a spadly na dvoutýdenní dno s tím, jak slabší ceny komodit dostaly pod tlak těžební a energetické tituly. Evropské burzy tak v páteční seanci kopírují pokles akcií v Asii a USA. Index Dow Jones klesl včera o 0,1 procenta na 17 985,19 bodu, index S&P 500 oslabil o 0,2 procenta na 2 115,48 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,3 procenta na 4 958,616 bodu.

Americké burzy ve čtvrtek odevzdaly své zisky po třech růstových seancích, když ceny ropy klesly a investoři se v obavách o globální růst obrátili směrem k bezpečnějším aktivům, jakými jsou vládní dluhopisy, japonský jen nebo zlato.

Poptávka po bezpečných přístavech ožila s obnovením tématu referenda o Brexitu, které se bude konat za dva týdny. Výnosy z japonských a německých 10letých státních dluhopisů dosáhly historických minim. Americkému dolaru se podařilo tento týden získat 0,3 procenta po 2 procentním poklesu z předchozího týdne, když ho srazila k zemi americká data z trhu práce.

Americkému dolaru včera pomohly informace o nižším počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, což alespoň na chvíli zklidnilo investory, poté co čísla NFP z května ukázala, že americký trh práce vytvořil nejnižší počet pracovních míst za posledních 6 let.

Dnes odpoledne v 14:30 nás čekají data z trhu práce Kanady a v 16:00 index americké spotřebitelské důvěry Univerzity Michigan.

Na to, že americkému akciovému indexu S&P 500 dochází šťáva, jsme upozorňovali včera. Medvědí divergence ceny indexu a oscilátora MACD způsobily pokles akcií k dolní hraně kanálu. Dnes bude klíčová reakce indexu právě na dolní hranu kanálu. Pokud se index propadne pod ní, pak ho čeká postupně test Fibonacciho úrovní návratnosti.  

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy