Trh vyčkává na zítřejší data NFP, analýza USD/CAD

Růst klíčového sektoru služeb Spojených států v září nečekaně prudce zrychlil na 11měsíční maximum. Americký Institut řízení zásob (ISM) uvedl, že index aktivity nákupních manažerů (PMI) v září stoupl na 57,1 bodu, nejvyšší úroveň od loňského října, z 51,4 bodu za srpen.

Jde současně o nejsilnější meziměsíční růst ukazatele od února 2011. Analytici v průměru očekávali zvýšení indexu pouze na 53,0 bodů. Výrazně posílily i dílčí indexy, a to index nových objednávek, který vyskočil na 60,0 bodů z 51,4 bodu za srpen a index obchodní aktivity, který posílil na 60,3 bodu z 51,8 bodu v předchozím měsíci. Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb pro měsíc prosinec zůstává na úrovni 63 procent, pro listopad se zvýšila na 15 procent. V případě pozitivních pátečních výsledků NFP, lze očekávat, že pravděpodobnost a sázky na zvýšení úrokových sazeb stoupnou na 70 procent, což by se následně mohlo kladně projevit na americkém dolaru i výnosech z amerických dluhopisů (ceny dluhopisů klesnou).

Silná poptávka ze zemí eurozóny i od domácích zákazníků v srpnu poháněla růst německých průmyslových objednávek. Průmyslové objednávky v srpnu meziměsíčně stouply o 1 procento. Analytici očekávali zvýšení jen o 0,2 procenta. Domácí poptávka po průmyslovém zboží vzrostla o 2,6 procenta, zatímco objednávky ze zahraničí se snížily o 0,2 procenta. Avšak objednávky ze zemí eurozóny vyskočily o 4,1 procenta, a téměř tak vykompenzovaly pokles kontraktů ze zemí mimo blok jednotné měny o 2,8 procenta. Data za měsíc červenec byla taky mírně revidována směrem nahoru. Průmyslové objednávky tak opět ožily po mírném růstu v červenci a po propadech v červnu, květnu a dubnu.

Včera byly agenturou Bloomberg zveřejněny informace, že Evropská centrální banka by mohla začít omezovat tempo nákupu dluhopisů ještě před oficiálním ukončením svého programu kvantitativního uvolňování (QE). Který je naplánován na březen 2017. Tyto zprávy vedly k výprodeji na evropském dluhopisovém trhu, což vyhnalo výnosy bondů nahoru. Spekulace ohledně ukončení programu QE jsou pozitivními pro euro, které je zatím odolné vůči růstu amerického dolaru a pevně se drží úrovně 1,1200 ve srovnání s japonským jenem nebo britskou librou, které musí čelit prodejnímu tlaku.

Měnový pár USD/CAD po několikáté v řadě testuje silnou rezistenční zónu 1,3200 až 1,3280. Americký dolar nebyl schopen pokořit toto pásmo odporu od letošního března. Tvořící se divergence ceny s oscilátorem MACD naznačuje, že USD/CAD se to možná ani tentokrát nepodaří. Nicméně klíčovou roli mohou sehrát data z amerického trhu práce publikovaná zítra v 14:30. V případě kladného výsledku může oscilátor MACD začít růst a divergence se poruší. Pokud zůstane MACD v současném režimu a vytvoří nižší vrchol, pak se naopak pravděpodobnost poklesu USD/CAD zvýší. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy