Trh s ropou by se měl dostat letos do rovnováhy

Podle mezinárodní energetické agentura (IEA) by se měly srovnat rovnovážné síly na trhu s ropou po třech letech převisu nabídky nad poptávku. Agentura uvedla, že zásoby ropy v zemích OECD klesly v březnu o 17,32 miliónu barelů. Nicméně zásoby ropy jsou stále kolem 330 miliónů barelů nad 5 letým průměrem. IEA pochválila snížení těžby, k němuž loni v prosinci přistoupily členské země OPEC a 11 dalších zemí. Tato dohoda pomohla stabilizovat trh s ropou.

Klíčové nyní bude, zda dohoda, která má platnost jenom do června, bude prodloužena. Lze předpokládat, že Saúdská Arábie, největší producent ropy ze skupiny OPEC, bude dělat vše proto, aby udržela ceny ropy alespoň na úrovni 50 dolarů za barel. Důvodem je plánované uvedení akcií (IPO) ropné společnosti Saudi Armaco na burzu.

Půjde o jedno z největších IPO v historii. Odhaduje se, že Saudi Armaco má hodnotu 2 bilionů dolarů, více něž Apple, Alibaba nebo Exxon Mobile. Saúdové by měli v IPO nabídnout 5 procent akcií společnosti. Úpis akcií na americkou burzu by se měl konat na přelomu let 2018 a 2019. Lze se domnívat, že do okamžiku IPO Armaca, bude Saudská Arábie snižovat produkci, aby udržela ceny ropy co nejvýš a tím i potenciální hodnotu akcií.

Cena ropy WTI po útoku USA na vojenskou základnu v Sýrii stoupá v rostoucím trendovém kanálu. Blíží se k otestování rezistenční zóny 54,40 – 55,00 USD za barel. Nad těmito hodnotami se neobchodovala více než 2 roky. Zatím je jenom malá pravděpodobnost, že by se ropě podařilo tuto rezistenci překonat. Ropu budeme příští týden u těchto úrovní pečlivě sledovat. 

Graf: Odhadovaný vývoj nabídky (zelená) a poptávky (žlutá) po ropě IEA
 

Zdroj: Reuters
 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy