Trh práce v USA potvrzuje svou sílu, Ropa stagnuje u úrovně 60 dolarů

Americká produkce ropy dále roste a atakuje nová historická maxima. Ropa WTI se zatím drží kolem hodnoty 61 dolarů za barel. Agentura IEA varovala na blížící se nedostatek globálních zásob ropy, i když americká produkce dále roste. Zoufalá se zdá být situace ve Venezuele, která se může ještě zhoršit a s tím i celosvětový nedostatek dodávek ropy koncem roku. Ropě se delší dobu nedaří udržet tempo růstu a to i přes stále nižší produkci ze strany OPEC. Saudská Arábie zůstává zavázána k obnovení zásob na její normální úrovně. Investoři také čekají na zasedání FEDu, které bude příští týden, kde by mohlo být ujasněno postavení FEDu k tarifům na čínské importy. IEA změnila svůj odhad globálního růstu poptávky v roce 2018 o 90 000 barelů denně na 1,5 mil. barelů denně.

Trh práce v USA si udržuje solidní tempo

Žádosti o nezaměstnanost klesly potřetí během čtyř týdnů. Nové žádosti klesly oproti minulému týdnu o 4 tisíce pracovních míst z 230 000 na 226 000. Drží se nadále v blízkosti nejnižších úrovní za uplynulých 48 let. Americký trh práce vykázal solidní růst a navázal na pozitivní výsledky NFP z minulého týdne. Data potvrzují, že minulý měsíc společnosti dokázaly zaměstnat nejvíce pracovníků od poloviny roku 2016. Týdenní počet nových žádostí se drží pod 300 000 již 3 roky, indikující zdravý trh práce.

Akciové trhy dnes trochu rostly a začaly korigovat ztráty ze začátku týdne. Riziko ohledně rostoucích desetiletých výnosů se zdá, že začíná mizet. Již během dnešní seance výnosy klesly na úroveň 2,8%. Zisky si také zatím připisuje americký dolar, kdy v něj dnes vyjádřil svou podporu Larry Kudlow. V reakci na silnější dolar začaly slábnout některé komodity. Daří se také japonskému jenu, který zatím drží dlouhodobý klesající trend.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.09.2018

16:25

Dnešnímu obchodování na finančních trzích chybí dostatek důležitějších fundamentů, které by ovlivnily dosavadní sentiment na finančních trzích. Většina trhů je ovlivněna včerejším rozhodnutím amerického prezidenta o nových clech na čínské dovozy, ačkoliv se akciové index dostaly z včerejšího prodejního tlaku.

Podrobnosti

18.09.2018

14:28

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července.

Podrobnosti

18.09.2018

10:07

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy.

Podrobnosti