Theresa Mayová plánuje vytvořit koalici s DUP

Britská premiérka Theresa Mayová po schůzce s královnou oznámila, že bude sestavovat novou vládu, která přinese zemi jistotu, provede ji vyjednáváním s Evropskou unií a zajistí úspěšný odchod z tohoto bloku. Mayová spoléhá na podporu dlouholetého partnera a spojence severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která ji nabídne chybějících 10 hlasů k získání těsné nadpoloviční parlamentní většiny. DUP pravděpodobně podpoří menšinovou vládu konzervativců při klíčových hlasováních v parlamentu, ale nevstoupí by do formální koalice.

I když Mayová získala spojence, britští volici dali premiérce najevo, že ztrácí jejich podporu. Další zmatky na domácí politické scéně nejsou ke prospěchu Velké Británie v jednáních o brexitu ani ke prospěchu ekonomické stability a prosperity ostrovní ekonomiky. Pokud jednání ukážou, že Mayová po volbách polevuje od tvrdého brexitu, může se nakonec libře ve střednědobém horizontu začít dařit. Jednání s EU mají začít již 19. června.

Graf níže ukazuje situaci na libře v roce 2010, kdy byla prvně po druhé světové válce zformována vládní koalice.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy