Technická analýza EUR/GBP

EUR/GBP se aktuálně obchoduje u 3letých maxim a u hodnoty, k níž libra oslabila na začátku července kvůli výsledku referenda o brexitu. Růst EUR/GBP je způsoben hlavně slabou librou. První průzkumy mezi nákupními manažery (PMI) ukázaly, že ekonomika může po brexitu oslabit. Stejné obavy vyslovila předchozí týden i centrální banka (BoE), která reagovala snížením úrokové sazby z 0,5 na 0,25 procenta a navýšením objemu programu kvantitativního uvolňování (QE). Právě zmiňované rozhodnutí britské centrální banky je důvodem, proč se nyní EUR/GBP opět vrací k maximům 0,8626 z letošního července.

Otázka, která zajímá každého investora, pravděpodobně zní, zda může překonat EUR/GBP rezistenci 0,8626 a růst výše, nebo se u ní zastaví. Z pohledu technické analýzy na denním grafu vidíme konsolidační trojúhelník, v němž se může EUR/GBP ještě několik dní pohybovat. Na další posílení EUR/GBP lze vsadit, až když protne cena rezistenci 0,8262 silnou denní býčí svíčkou se zavírací cenou nad touto hodnotou.

Z našeho pohledu je pravděpodobnější, že EUR/GBP bude rezistenci odmítat. Pravděpodobnost oslabení EUR/GBP se zvýší, až když EUR/GBP opustí zelený konsolidační trojúhelník a protne dolní hranu trojúhelníku. Cena a oscilátor MACD by mohly vytvořit medvědí divergenci. Zatím je o divergenci trochu brzy mluvit, protože MACD ještě může začít růst, avšak náznak medvědí divergence se rýsuje, a proto předpokládáme, že EUR/GBP bude sevřen rezistencí.

Na měsíčním grafu vidíme červencovou svíčku ve tvaru „pinbar“, která mluví v pokles ceny. Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že cena může překonat předchozí (červencová maxima 0,8262) o pár bodů, nicméně i tento tvar svíčky (pinbar) podporuje naši úvahu, že měnový pár EUR/GBP by mohl mít problém s překonáním vyšších hodnot. Silná rezistence leží i na úrovni Fibonacciho hladiny 61,80.

Proti dalšímu růstu EUR/GBP mluví i analýza britské libry (GBP/USD), kterou naleznete zde

Vzhledem k malému počtu publikovaných makroekonomických dat, lze očekávat, že dojde k větším pohybům až příští týden, který bude mnohem zajímavější hlavně pro britskou libru.  V úterý budou zveřejněna britská data inflace, Mark Carney bude vypovídat před britským parlamentem na téma inflace a ekonomický růstu na základě pravidelné inflační zprávy, Německo zveřejní index ZEW, ve středu budou publikována čísla z britského trhu práce, ve čtvrtek britské maloobchodní prodeje. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

12.10.2018

17:09

Poslední obchodní seance v týdnu prozatím probíhá ve velmi klidném tempu a trhy si udržují nízkou volatilitu a vydýchávají středeční výprodej na akciových trzích. Americký dolar dnes po třech ztrátových seancích sbírá menší zisky a do defenzivy přešly evropské měny euro a libra.

Podrobnosti

12.10.2018

14:42

Na akciích se rýsuje zajímavá příležitost pro nákup. Akciové trhy v týdnu zachvátila panika a většina investorů vybrala své zisky, když se většina akciových indexů dostala blízko svých letošních maxim.

Podrobnosti

12.10.2018

10:13

Nervozita ze středeční seance se přelila i do té čtvrteční a investoři dále velmi opatrně přistupovali k obchodování na akciových trzích. Slabší data americké inflace dostala pod tlak americký dolar a ten pokračuje v prohlubování ztrát.

Podrobnosti