Technická analýza EUR/GBP

EUR/GBP se aktuálně obchoduje u 3letých maxim a u hodnoty, k níž libra oslabila na začátku července kvůli výsledku referenda o brexitu. Růst EUR/GBP je způsoben hlavně slabou librou. První průzkumy mezi nákupními manažery (PMI) ukázaly, že ekonomika může po brexitu oslabit. Stejné obavy vyslovila předchozí týden i centrální banka (BoE), která reagovala snížením úrokové sazby z 0,5 na 0,25 procenta a navýšením objemu programu kvantitativního uvolňování (QE). Právě zmiňované rozhodnutí britské centrální banky je důvodem, proč se nyní EUR/GBP opět vrací k maximům 0,8626 z letošního července.

Otázka, která zajímá každého investora, pravděpodobně zní, zda může překonat EUR/GBP rezistenci 0,8626 a růst výše, nebo se u ní zastaví. Z pohledu technické analýzy na denním grafu vidíme konsolidační trojúhelník, v němž se může EUR/GBP ještě několik dní pohybovat. Na další posílení EUR/GBP lze vsadit, až když protne cena rezistenci 0,8262 silnou denní býčí svíčkou se zavírací cenou nad touto hodnotou.

Z našeho pohledu je pravděpodobnější, že EUR/GBP bude rezistenci odmítat. Pravděpodobnost oslabení EUR/GBP se zvýší, až když EUR/GBP opustí zelený konsolidační trojúhelník a protne dolní hranu trojúhelníku. Cena a oscilátor MACD by mohly vytvořit medvědí divergenci. Zatím je o divergenci trochu brzy mluvit, protože MACD ještě může začít růst, avšak náznak medvědí divergence se rýsuje, a proto předpokládáme, že EUR/GBP bude sevřen rezistencí.

Na měsíčním grafu vidíme červencovou svíčku ve tvaru „pinbar“, která mluví v pokles ceny. Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že cena může překonat předchozí (červencová maxima 0,8262) o pár bodů, nicméně i tento tvar svíčky (pinbar) podporuje naši úvahu, že měnový pár EUR/GBP by mohl mít problém s překonáním vyšších hodnot. Silná rezistence leží i na úrovni Fibonacciho hladiny 61,80.

Proti dalšímu růstu EUR/GBP mluví i analýza britské libry (GBP/USD), kterou naleznete zde

Vzhledem k malému počtu publikovaných makroekonomických dat, lze očekávat, že dojde k větším pohybům až příští týden, který bude mnohem zajímavější hlavně pro britskou libru.  V úterý budou zveřejněna britská data inflace, Mark Carney bude vypovídat před britským parlamentem na téma inflace a ekonomický růstu na základě pravidelné inflační zprávy, Německo zveřejní index ZEW, ve středu budou publikována čísla z britského trhu práce, ve čtvrtek britské maloobchodní prodeje. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti