Strach z brexitu roste, stoupající preference Clintonové uklidňují americký akciový trh

Americké burzy v pondělí stouply, když vyšší ceny ropy pomohly nahoru energetickým akciím a akcie společnosti Apple posilovaly s tím, jak se prohlubuje krize u konkurenčního Samsung Electronics ohledně svolávání telefonů Galaxy Note 7. Samsung zvažuje ukončení prodeje této prémiové řady. Akcie Apple vyskočily o 1,7 procenta na 116,05 dolaru. Ceny ropy se včera vyšvihly na roční maximum. Náladu na americkém akciovém trhu povzbuzují i rostoucí preference prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, která je považována za vítězku i druhé televizní debaty.

Očekává se, že pokud Clintonová vyhraje prezidentské volby, pak bude moci Fed s klidem zvýšit v prosinci úrokové sazby, což by bylo prospěšné pro americký dolar. Trhy kalkulují s 67 procentní pravděpodobností, že Fed v prosinci zvýší základní úrokovou sazbu z 0,5 na 0,75 procenta. Clintonová jako prezidentka by byla podle průzkumu Reuters pro finanční trhy lepší, neboť její postoje jsou známější a čitelnější než postoje jejího rivala, republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Index Dow Jones v pondělí posílil o 0,5 procenta na 18 329,04 bodu, širší index S&P 500 přidal rovněž 0,5 procenta na 2163,66 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 0,7 procenta na 5328,67 bodu.

Britská libra se dnes vrátila pod hodnotu 1,23 proti americkému dolaru na úroveň 1,2278. Proti euru sterling oslabil o 0,5 procenta na 90,51 (EUR/GBP). Na scénu přicházejí obavy z brexitu, když ruská banka VTB avizovala, že přesune svoje evropské centrum do Paříže, Frankfurtu nebo Vídně. Hlavní otázkou nyní je, zda dokáže Británie financovat svůj obrovský deficit běžného účtu, jenž představuje až 6 procent HDP, bez zahraničních investic, které by mohl brexit zmrazit. Ještě před pátečním výprodejem prognózovaly největší banky propad libry proti USD maximálně k úrovni 1,20, dnes Deutsche Bank posouvá svůj odhad k 1,15.

Zajímavou zprávou je informace, že londýnský soud rozhodne, zda potřebuje Theresa Mayová souhlas parlamentu, aby aktivizovala článek 50, kterým požádá evropské partnery o odstoupení z Evropské unie. Pokud by soud rozhodl, že na aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy nestačí výsledek referenda, pak by se mohlo dění kolem brexitu pěkně zamíchat. Nicméně britský akciový index si z brexitu zatím těžkou hlavu nedělá, když stoupá intradenně na historická maxima.

Americký akciový index S&P 500 konsoliduje v rovnoměrném trojúhelníku. Pokud se bude držet nad dolní hranou (rostoucí trendovou linií), pak jsou ve hře nákupní pozice. Naopak, když se akciový index propadne pod dolní hranu trojúhelníku, zvýší se pravděpodobnost poklesu a oslabení indexu S&P 500.

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy