Strach z Brexitu ovládá finanční trhy

Americké burzy v pondělí opět klesaly na více než tříměsíční minimum v čele s finančními tituly poté, co rozhodnutí Velké Británie ukončit své členství v Evropské unii poškodilo důvěru investorů a podnítilo masivní výprodeje na akciových trzích. Americký akciový index S&P v pátek zaznamenal největší výprodej za 10 měsíců a spadl pro letošní rok do záporu. Index Dow Jones klesl o 3,4 procenta na 17 400,75 bodu, index S&P 500 spadl o 3,6 procenta na 2 037,41 bodu a technologický Nasdaq odepsal 4,1 procenta a zavřel na úrovni 4 707,98 bodu. Pondělní akciová seance se řadí podle objemů obchodů mezi největší za posledních 5 let.

Evropské burzy v pondělí rovněž klesaly s výjimkou burzy v Madridu. Ta rostla v reakci na parlamentní volby ve Španělsku. Index španělské burzy IBEX stoupl v pondělí o 0,8 procenta. Víkendové parlamentní volby rozhodly o vítězství Lidové strany premiéra Mariana Rajoye, což povzbudilo investory podporující jeho ekonomické reformy. Marian Rajoy získal v červnových volbách o 10 parlamentních křesel více než v prosinci. Levicové straně Podemos se ani po Brexitu nepodařilo oživit proti unijní náladu, a získala stejný počet křesel (91) jako v prosinci.

Britská libra zůstala v pondělí pod prodejním tlakem a držela se poblíž 31letého minima proti dolaru, když nálada na finančních trzích zůstávala nadále chmurná po rozhodnutí občanů Velké Británie vystoupit z Evropské unie. Pod tlakem bylo také euro, které táhla dolů libra s tím, jak stále silněji bylo slyšet hlasy protievropských stran. Euro proti dolaru oslabovalo o 0,4 procenta na 1,1070. Bezpečné měny jako švýcarský frank a japonský jen dále posilovaly, což právě netěší japonskou ani švýcarskou centrální banku.

Dnes se koná v Bruselu summit EU za účasti Davida Camerona. Británie zatím oficiálně nepodala žádost o vystoupení z EU. Toto rozhodnutí podle všeho nechá Cameron na nového premiéra, jehož jméno zatím není známé. Výsledek referenda totiž není právně závazný a Británie čelí dalším nejistotám jako, kdo povede Velkou Británii po rezignaci premiéra Davida Camerona, zda se Skotsko od Británie odtrhne.

Britští představitelé se snaží uklidnit trhy. Ministr financí George Osborne včera ujišťoval trhy, že Velká Británie je připravena unést následky referenda o vystoupení z Evropské unie a že si ekonomika vede dobře. Osborne uvedl, že od zveřejnění výsledku referenda je v úzkém kontaktu s guvernérem britské centrální banky Markem Carneyem a má k dispozici krizový plán, pokud bude potřeba. Uvedl také, že spolupracuje s evropskými ministry financí, guvernéry centrálních bank a výkonnou ředitelkou Mezinárodního měnového fondu, stejně jako americkým ministrem financí a generálními řediteli velkých britských finančních institucí. Nicméně Osborne ratingové agentury o svých plánech nepřesvědčil a agentury Standard and Poor’s a Fitch snížily úvěrové hodnocení země z AAA na AA.

Kvůli nejistotám ohledně dalšího vývoje na ostrovech, investoři započetli možnost snížení úrokových sazeb na nejbližším zasedání bankovní rady (BoE) a někteří analytici dokonce očekávají, že britská centrální banka zváží nástroj kvantitativního uvolňování.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy