Sterling posiluje před zasedáním centrální banky, analýza GBP/USD

Index amerických akcií S&P 500 ve středu stagnoval, a utnul tak řadu čtyř poklesů, když jej podpořily rostoucí akcie Apple o 6,1 procenta (128,75 USD za akcii) po výsledcích a rozhodnutí americké centrální banky ponechat úrokové sazby beze změny. Technologický Nasdaq stoupl o 0,5 procenta na 5 642,651 bodu, index Dow Jones vzrostl o 0,1 procenta na 19 890,94 bodu a širší index S&P 500 stagnoval na 2 279,55 bodu.

Včerejší měnové zasedání americké centrální banky nepřineslo žádné zásadní změny. Centrální banka (Fed) ponechala úrokové sazby na předchozí úrovni 0,75 procenta. Měnové zasedání bylo bez tiskové konference a investoři zůstali zklamání, protože Fed ve svém zápisu nenaznačil možnost zvýšení úrokových sazeb v březnu. Před zasedáním bankovní rady (FOMC) trh oceňoval s 20 procentní pravděpodobností, že banka zvýší sazby příští měsíc, po včerejšku klesly sázky na 15 procent. Dolar se propadl na nejnižší hodnotu od poloviny listopadu. Dalším milníkem ve vývoji americké měny budou zítřejší data z amerického trhu práce (NFP). Otázka, kterou si investoři kladou, a která brzdí USD v růstu je, zda Donald Trump dokáže naplnit své plány a podpořit ekonomický růst a zvyšování cen, které by Fed přinutily konat rychleji. 

Australský dolar v noci posílil o 1 procento, když data obchodní bilance reflektovala rekordní přebytek běžného účtu podpořený silným exportem v posledních 3 měsících loňského roku. Obchodní bilance se změnila z deficitu 3,8 miliardy AUD dosaženého v třetím čtvrtletí 2016 na přebytek v hodnotě 4,8 miliardy AUD ve čtvrtém kvartále 2016.

Sterling posiluje před dnešním zasedáním britské centrální banky a obchoduje se na hodnotě 1,27 proti americkému dolaru. Britská centrální banka dnes publikuje aktualizovaný výhled ekonomického růstu a inflace na nejbližší 2 roky. Investoři očekávají, že britští ekonomové zvýší výhled jak pro inflaci, tak i pro růst HDP. Britská centrální banka je zatím nejvíce optimistická, co se týče ekonomické expanze, protože se obává negativních dopadů brexitu. Investoři budou primárně sledovat, zda náhodou Mark Carney nenaznačí možnost zvýšení úrokových sazeb ke konci letošního roku. Jde o málo pravděpodobnou událost, nicméně pokud by se stala, byla by pro sterling velmi pozitivní zprávou.

Sterling stále testuje formaci dvojitého dna. Nicméně čeká ho velký souboj s resistencí 1,27675. O všem může rozhodnout dnešní zasedání centrální banky (BoE). Pokud by se libře podařilo protnout rezistenci a uzavřít nad ní na denním grafu, šance na růst by výrazně vzrostly. Avšak pozor na medvědí divergenci. Ta vstoupí v platnost, pokud GBP/USD zůstane pod úrovní 1,27675 a nevytvoří vyšší vrchol. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy