Spojené státy se na daňové reformy v blízké době nechystají

Do popředí francouzských prezidentských voleb se dostala Velká Británie, která nečekaně včera ohlásila předčasné parlamentní volby na 8. června. Britská premiérka Theresa Mayová své rozhodnutí odůvodnila tím, že to je jediná cesta k zaručení politické stability pro příští roky, kdy bude Velká Británie vyjednávat o podmínkách svého odchodu z Evropské unie. Libra posílila proti euru i dolaru, když si investoři oddechli, že se nepotvrdily spekulace o demisi premiérky.

Mayová uvedla, že ve středu předloží návrh zákona, který umožní uspořádání předčasných voleb. Návrh musí být podpořen 2/3 hlasů v parlamentu a bude se o něm hlasovat dnes. Podle všeho bude schválen. Podle současné legislativy se měly konat příští volby až v roce 2020. Konzervativní strana si podle současných průzkumů udržuje vysoké vedení nad opozičními labouristy. Britský akciový index FTSE 100 se propadl na téměř dvouměsíční minimum v reakci na posílení britské libry. Poslední měsíce jsme byli svědky negativní korelace mezi akciovým indexem FTSE100 a sterlingem, kdy britské firmy těžily ze slabé měny.

Včera zakončila obchodování v červených číslech nejen britská burza, ale i evropské akciové trhy. Ty stáhly dolů obavy ohledně výsledku víkendových prezidentských voleb ve Francii, jejichž výsledky se těžce predikují.

Propad ceny železné rudy v Číně o 6,5 procenta vede k poklesu nejen akciových titulů navázaných na těžbu této komodity, ale i ke ztrátám australského dolaru. Analýzu AUD/NZD naleznete zde.

Index amerických akcií S&P 500 v úterý klesl čtvrtou seanci z posledních pěti, když ho stáhly hlavně akcie Goldman Sachs a Johnson & Johnson po čtvrtletních výsledcích. Banka oznámila výsledky pod odhady trhu kvůli poklesu příjmů z obchodování. Její akcie včera oslabily o 4,7 procenta. Akcie Johnson & Johnson ztratily 3,1 procenta. Index včera nakonec ztratil 0,29 procenta a uzavřel na hodnotě 2 342,19 bodu. Index Dow Jones spadl o 0,55 procenta na 20 523,28 bodu, technologický Nasdaq ztratil 0,12 procenta a uzavřel na úrovni 5 849,471 bodu. Akcioví investoři jsou také opatrní kvůli geopolitickému napětí a odkládaným reformám Donalda Trumpa.

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pondělí listu Financial Times řekl, že plán administrativy prezidenta Donalda Trumpa pro daňové reformy bude zřejmě opožděn v návaznosti na neúspěch s vyjednáváním o zdravotnictví. Toto prohlášení zvýšilo obavy ohledně schopnosti amerického prezidenta prosadit slibované daňové škrty a zjednodušení regulace, na které Wall Street sázel a byl zdrojem listopadového a prosincového růstu akcií v loňském roce (tzv. Trump rally).

Americká průmyslová výroba v březnu meziměsíčně stoupla o 0,5 procenta v souladu s odhady trhu. Hlavním motorem byl růst produkce podniků veřejných služeb o 8,6 procenta. Nicméně produkce amerických továren v březnu po šesti měsících růstu klesla, když ochladla zejména výroba automobilů.

Využití průmyslové kapacity v amerických továrnách se v březnu snížilo o 0,3 procenta na 75,3 procenta. Celkové využití průmyslové kapacity vzrostlo o 0,4 procenta na 76,1 procenta.

Britská libra včera vystoupala proti americkému dolaru na nejvyšší úroveň od října 2016. Býci však nemají vyhráno. Aby mohla libra dále posilovat a dosáhnout na úrovně, na něž se dostala po červnovém referendu o brexitu, musí pokořit klesající trendovou linii, která nyní sehrává roli významné rezistence. 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy