Soukromý sektor v eurozóně roste nejrychleji za posledních 12 let

Dnes byly zveřejněny výsledky složeného indexu nákupních manažerů společnosti Markit v několika zemích eurozóny. Konkrétně ve Francii, Německu a kompletní eurozóny a to jak pro výrobní sektor, tak pro sektor služeb. Německý složený PMI index klesl oproti předchozí hodnotě o jednu desetinu bodu na 58,8, stále však zůstává velice robustní a překonal očekávání, která byla na úrovni 58,6. Tvorba nových pracovních míst v soukromém sektoru si také udržuje velice silný růst. Růst ve výrobník sektoru sice zůstal pod rekordními úrovněmi, ale stále je nejvýše za poslední 2 dekády. To vše nahrává německé ekonomice k udržení si silného růstu na začátku roku 2018.

Soukromý sektor produkce eurozóně si zachoval svůj velice silný růst. Nejrychlejší růst lze pozorovat v sektoru služeb, který roste nejrychleji za posledních 7 let. Ten v eurozóně rostl na úroveň 57,6 bodů, oproti předpokládaným 56,5. Zrychlení v sektoru služeb bylo také z části ovlivněno zpomalením ve výrobník sektoru, který i přesto zůstal velmi stabilním a klesl na úroveň 59,6, oproti očekávání 60,4. Můžeme tedy mluvit o velmi silném začátku roku společně s rostoucí zaměstnaností a optimistickým výhledem do budoucna.

Devizový trh očividně vnímá tyto zprávy velice pozitivně a těžko hledat evropskou měnu, která by během dnešní seance neposilovala. EURUSD dnes roste téměř lineárně a pokračuje v testování úrovní z roku 2014. Stejná situace panuje na trhu GBPUSD, který likviduje ztráty z roku 2016.

Vývoj složeného PMI v eurozoně za posledních 5 let (Zdroj: www.investing.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti