Soukromý sektor v eurozóně roste nejrychleji za posledních 12 let

Dnes byly zveřejněny výsledky složeného indexu nákupních manažerů společnosti Markit v několika zemích eurozóny. Konkrétně ve Francii, Německu a kompletní eurozóny a to jak pro výrobní sektor, tak pro sektor služeb. Německý složený PMI index klesl oproti předchozí hodnotě o jednu desetinu bodu na 58,8, stále však zůstává velice robustní a překonal očekávání, která byla na úrovni 58,6. Tvorba nových pracovních míst v soukromém sektoru si také udržuje velice silný růst. Růst ve výrobník sektoru sice zůstal pod rekordními úrovněmi, ale stále je nejvýše za poslední 2 dekády. To vše nahrává německé ekonomice k udržení si silného růstu na začátku roku 2018.

Soukromý sektor produkce eurozóně si zachoval svůj velice silný růst. Nejrychlejší růst lze pozorovat v sektoru služeb, který roste nejrychleji za posledních 7 let. Ten v eurozóně rostl na úroveň 57,6 bodů, oproti předpokládaným 56,5. Zrychlení v sektoru služeb bylo také z části ovlivněno zpomalením ve výrobník sektoru, který i přesto zůstal velmi stabilním a klesl na úroveň 59,6, oproti očekávání 60,4. Můžeme tedy mluvit o velmi silném začátku roku společně s rostoucí zaměstnaností a optimistickým výhledem do budoucna.

Devizový trh očividně vnímá tyto zprávy velice pozitivně a těžko hledat evropskou měnu, která by během dnešní seance neposilovala. EURUSD dnes roste téměř lineárně a pokračuje v testování úrovní z roku 2014. Stejná situace panuje na trhu GBPUSD, který likviduje ztráty z roku 2016.

Vývoj složeného PMI v eurozoně za posledních 5 let (Zdroj: www.investing.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2018

11:03

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě.

Chci číst

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti