Soukromý sektor v eurozóně roste nejrychleji za posledních 12 let

Dnes byly zveřejněny výsledky složeného indexu nákupních manažerů společnosti Markit v několika zemích eurozóny. Konkrétně ve Francii, Německu a kompletní eurozóny a to jak pro výrobní sektor, tak pro sektor služeb. Německý složený PMI index klesl oproti předchozí hodnotě o jednu desetinu bodu na 58,8, stále však zůstává velice robustní a překonal očekávání, která byla na úrovni 58,6. Tvorba nových pracovních míst v soukromém sektoru si také udržuje velice silný růst. Růst ve výrobník sektoru sice zůstal pod rekordními úrovněmi, ale stále je nejvýše za poslední 2 dekády. To vše nahrává německé ekonomice k udržení si silného růstu na začátku roku 2018.

Soukromý sektor produkce eurozóně si zachoval svůj velice silný růst. Nejrychlejší růst lze pozorovat v sektoru služeb, který roste nejrychleji za posledních 7 let. Ten v eurozóně rostl na úroveň 57,6 bodů, oproti předpokládaným 56,5. Zrychlení v sektoru služeb bylo také z části ovlivněno zpomalením ve výrobník sektoru, který i přesto zůstal velmi stabilním a klesl na úroveň 59,6, oproti očekávání 60,4. Můžeme tedy mluvit o velmi silném začátku roku společně s rostoucí zaměstnaností a optimistickým výhledem do budoucna.

Devizový trh očividně vnímá tyto zprávy velice pozitivně a těžko hledat evropskou měnu, která by během dnešní seance neposilovala. EURUSD dnes roste téměř lineárně a pokračuje v testování úrovní z roku 2014. Stejná situace panuje na trhu GBPUSD, který likviduje ztráty z roku 2016.

Vývoj složeného PMI v eurozoně za posledních 5 let (Zdroj: www.investing.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2018

10:45

Včerejší seance patřila mezi nejzajímavější v roce 2018. Především kvůli včerejšímu zasedání americké centrální banky. Ten podle očekávání zvedl úrokové sazby do rozpětí 1,50-1,75%. To samotné nemělo na finanční trhy až takový dopad.

Podrobnosti

21.03.2018

16:35

Ropa začala během včerejší seance razantní nárůst a býci zatím zůstávají aktivní i během dnešní seance. Ropa začala nejdříve růst v reakci na oznámení amerického ropného institutu API, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 2,7 mil. barelů.

Podrobnosti

21.03.2018

12:28

Data z britského trhu práce příjemně překvapila a libra si připisuje další zisky. Základní růst mezd zrychlil mezi listopadem a lednem na 2,8%. Očekávalo se přitom zrychlení pouze na 2,6%.

Podrobnosti