Soukromý sektor v eurozóně roste nejrychleji za posledních 12 let

Dnes byly zveřejněny výsledky složeného indexu nákupních manažerů společnosti Markit v několika zemích eurozóny. Konkrétně ve Francii, Německu a kompletní eurozóny a to jak pro výrobní sektor, tak pro sektor služeb. Německý složený PMI index klesl oproti předchozí hodnotě o jednu desetinu bodu na 58,8, stále však zůstává velice robustní a překonal očekávání, která byla na úrovni 58,6. Tvorba nových pracovních míst v soukromém sektoru si také udržuje velice silný růst. Růst ve výrobník sektoru sice zůstal pod rekordními úrovněmi, ale stále je nejvýše za poslední 2 dekády. To vše nahrává německé ekonomice k udržení si silného růstu na začátku roku 2018.

Soukromý sektor produkce eurozóně si zachoval svůj velice silný růst. Nejrychlejší růst lze pozorovat v sektoru služeb, který roste nejrychleji za posledních 7 let. Ten v eurozóně rostl na úroveň 57,6 bodů, oproti předpokládaným 56,5. Zrychlení v sektoru služeb bylo také z části ovlivněno zpomalením ve výrobník sektoru, který i přesto zůstal velmi stabilním a klesl na úroveň 59,6, oproti očekávání 60,4. Můžeme tedy mluvit o velmi silném začátku roku společně s rostoucí zaměstnaností a optimistickým výhledem do budoucna.

Devizový trh očividně vnímá tyto zprávy velice pozitivně a těžko hledat evropskou měnu, která by během dnešní seance neposilovala. EURUSD dnes roste téměř lineárně a pokračuje v testování úrovní z roku 2014. Stejná situace panuje na trhu GBPUSD, který likviduje ztráty z roku 2016.

Vývoj složeného PMI v eurozoně za posledních 5 let (Zdroj: www.investing.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Chci číst

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti

21.09.2018

15:22

Ropa s největší pravděpodobností uzavře další týden v zisku a několikanásobný test vyšších úrovní napovídá, že by příští týden mohlo přijít proražení na vyšší úrovně. Ropa tak uzavře v zisku druhý týden v řadě, ačkoliv se toho na ropném trhu v uplynulém týdnu příliš neudálo.

Podrobnosti