Sněmovna schválila rozpočet pro vládu

Poté co se již dříve shodli republikáni s demokraty na dvouletém rozpočtovém plánu pro americkou vládu. Dnes dopoledne schválil kongres zvýšení rozpočtových výdajů o 300 miliard dolarů. Jedná se o výsledek rozsáhlých jednání a ohrožení vládní uzavírkou, která hrozila vládě, pokud by se nedohodla na vládním rozpočtu. Ta byla od dnešní půlnoci v platební neschopnosti. Jak bylo již řečeno, výdaje rozpočtu by se měly během následujících dvou let zvýšit o 300 miliard dolarů.

131 miliard dolarů by mělo být uvolněno na civilní projekty, z toho 20 miliard na zmodernizování infrastruktury. Část prostředků by měla být vynaložena na financování programu dětského pojištění. Dalších přibližně 90 miliard dolarů by mělo být uvolněno jako pomoc oblastem zasaženým hurikány minulý rok v létě.

Dolarový index FUSD reagoval na rozhodnutí (cca 11:30) o navýšení vládního rozpočtu lehkým posílením. Se schválením vládního rozpočtu trhy spíše počítaly, riziko vládní uzavírky však stále bylo aktuální a dolar byl začátkem dnešní seance trochu nervózní. Rozpočet ještě musí podepsat prezident Trump, je však nepravděpodobné, že by rozpočet neschválil.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Chci číst

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti

17.01.2019

10:02

Klidnějšího průběhu včerejší seance dokázala využít pouze americký dolar, který mírně zpevnil. V pozvolných ziscích pokračoval také akciový trh, zatímco ropa po nadprůměrně volatiltní seance udržela své zisky nad 52 dolary.

Podrobnosti