Sněmovna schválila rozpočet pro vládu

Poté co se již dříve shodli republikáni s demokraty na dvouletém rozpočtovém plánu pro americkou vládu. Dnes dopoledne schválil kongres zvýšení rozpočtových výdajů o 300 miliard dolarů. Jedná se o výsledek rozsáhlých jednání a ohrožení vládní uzavírkou, která hrozila vládě, pokud by se nedohodla na vládním rozpočtu. Ta byla od dnešní půlnoci v platební neschopnosti. Jak bylo již řečeno, výdaje rozpočtu by se měly během následujících dvou let zvýšit o 300 miliard dolarů.

131 miliard dolarů by mělo být uvolněno na civilní projekty, z toho 20 miliard na zmodernizování infrastruktury. Část prostředků by měla být vynaložena na financování programu dětského pojištění. Dalších přibližně 90 miliard dolarů by mělo být uvolněno jako pomoc oblastem zasaženým hurikány minulý rok v létě.

Dolarový index FUSD reagoval na rozhodnutí (cca 11:30) o navýšení vládního rozpočtu lehkým posílením. Se schválením vládního rozpočtu trhy spíše počítaly, riziko vládní uzavírky však stále bylo aktuální a dolar byl začátkem dnešní seance trochu nervózní. Rozpočet ještě musí podepsat prezident Trump, je však nepravděpodobné, že by rozpočet neschválil.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti