Smíšená data z trhu práce v Kanadě a USA se postaraly o páteční volatilitu

Dnes v 14:30 byla zveřejněna data z trhu práce a to zároveň v Kanadě a USA. Důležitější a pro finanční trhy relevantnější jsou určitě výsledky z trhu práce v USA a  NFP report o nezaměstnanosti. Již během uplynulých týdnů jsme byli svědky pozitivních dat indikujících, že by dnešní výsledky mohly dopadnout pozitivně pro americký dolar. Ve čtvrtek dokonce předstihový report ADP odhadoval růst o 235. tis pracovních míst. Zaměstnanost v USA měla dle odhadu reportu NFP růst o 200 tis pracovních míst. Nakonec dopadly výsledky ještě pozitivněji, kdy se v USA podařilo vytvořit za únor 313 tis. pracovních míst. Mzdy rostly meziročně za únor o 2,6%. Jedná se o trochu pomalejší růst, než za měsíc leden, kdy se objevovaly zprávy, že by FED mohl zvedat sazby mnohem rychleji a mzdy rostly o 2,9%. Nezaměstnanost se udržela na 4,1% už pátý měsíc v řadě, i když se očekával pokles k 4%. Dnešní data o zaměstnanosti ukazují na silný trh práce, který udává tempo růstu ekonomiky. Situace na indexu amerického dolaru FUSD je zatím poměrně klidná, kde jsme pouze svědky zvýšené volatility.

Data z kanadského trhu práce nepřinesla tolik vzrušení jako ty z USA. Zaměstnanost rostla o 15,4 tis pracovních míst. Tedy méně než se očekávalo (20 tis. pracovních míst), ale stále lze výsledek vnímat jako pozitivní vzhledem k poklesu o 88 tis. pracovních míst minulý měsíc. I proto míra nezaměstnanosti v Kanadě klesla z 5,9% na 5,8%, přičemž se neočekávala žádná změna. Míra nezaměstnanosti se vrátila na prosincové hodnoty, které byly nejnižší od roku 1976. Jediná negativní kaňka v reportu je, že většina z nových pracovních míst byly na částečný úvazek. Kanadský dolar v reakci na výsledky z trhu práce začal na páru USDCAD posilovat, i když se pozitivnější se mohly zdát na první pohled výsledky z USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti