Smíšená data z trhu práce v Kanadě a USA se postaraly o páteční volatilitu

Dnes v 14:30 byla zveřejněna data z trhu práce a to zároveň v Kanadě a USA. Důležitější a pro finanční trhy relevantnější jsou určitě výsledky z trhu práce v USA a  NFP report o nezaměstnanosti. Již během uplynulých týdnů jsme byli svědky pozitivních dat indikujících, že by dnešní výsledky mohly dopadnout pozitivně pro americký dolar. Ve čtvrtek dokonce předstihový report ADP odhadoval růst o 235. tis pracovních míst. Zaměstnanost v USA měla dle odhadu reportu NFP růst o 200 tis pracovních míst. Nakonec dopadly výsledky ještě pozitivněji, kdy se v USA podařilo vytvořit za únor 313 tis. pracovních míst. Mzdy rostly meziročně za únor o 2,6%. Jedná se o trochu pomalejší růst, než za měsíc leden, kdy se objevovaly zprávy, že by FED mohl zvedat sazby mnohem rychleji a mzdy rostly o 2,9%. Nezaměstnanost se udržela na 4,1% už pátý měsíc v řadě, i když se očekával pokles k 4%. Dnešní data o zaměstnanosti ukazují na silný trh práce, který udává tempo růstu ekonomiky. Situace na indexu amerického dolaru FUSD je zatím poměrně klidná, kde jsme pouze svědky zvýšené volatility.

Data z kanadského trhu práce nepřinesla tolik vzrušení jako ty z USA. Zaměstnanost rostla o 15,4 tis pracovních míst. Tedy méně než se očekávalo (20 tis. pracovních míst), ale stále lze výsledek vnímat jako pozitivní vzhledem k poklesu o 88 tis. pracovních míst minulý měsíc. I proto míra nezaměstnanosti v Kanadě klesla z 5,9% na 5,8%, přičemž se neočekávala žádná změna. Míra nezaměstnanosti se vrátila na prosincové hodnoty, které byly nejnižší od roku 1976. Jediná negativní kaňka v reportu je, že většina z nových pracovních míst byly na částečný úvazek. Kanadský dolar v reakci na výsledky z trhu práce začal na páru USDCAD posilovat, i když se pozitivnější se mohly zdát na první pohled výsledky z USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2018

11:03

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě.

Chci číst

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti