Slova Donalda Trumpa oslabila americký dolar

Nálada na finančních trzích je i dnes poznamenaná geopolitickým napětím. Prezident Donald Trump, jenž ještě při svém nástupu do úřadu prezidenta vyzýval ke vřelejším vztahům s Ruskem, se po úderech proti letecké základně v Sýrii dostal do ostré konfrontace s Moskvou. Čínský prezident Si Ťin-pching mezitím vyzval Washington k mírovému postupu se Severní Koreou, která Spojeným státům pohrozila jaderným úderem v případě provokace.

Akcioví investoři budou dnes pozorně sledovat čtvrtletní výsledky firem, které zveřejní velké banky jako JP Morgan, Wells Fargo a Citigroup.  Budou hodnotit, zda vysoké ceny akcií po rekordním povolebním vzestupu trhu odpovídají skutečným výkonnostem firem. Klíčový bude i výhled, který firmy na zbytek roku nabídnou.

Americký dolar se včera propadl na 2týdenní minima proti koši měn po slovech prezidenta Donalda Trumpa, který uvedl, že má rád nízké úrokové sazby. Rovněž slovně intervenoval proti americkému dolaru, když řekl, že americká měna je příliš silná. I když v předvolební kampani kritizoval současnou šéfku Fedu Janet Yellenovou, nyní se mu líbí a ve hře je její zvolení na druhé funkční období. První jí končí v roce 2018. Donald Trump se včera vzdálil od předchozích využívaných praktik, kdy se politici drželi zpátky od komentování činnosti Fedu, který by měl být politicky nezávislý. Americký dolar klesl proti japonskému jenu na 5měsíční minima, když se obchodoval na ceně 108,73.

Britský sterling vystoupal na hodnotu 84,76 proti euru, nejvýše od 27. února, když tento týden data inflace a informace z britského trhu práce ukázaly, že brexit se zatím příliš negativně neprojevuje na ostrovní ekonomice.

Kanadská centrální banka včera ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 0,5 procenta. Banka nenaznačila, že by zvažovala snižovat úrokové sazby, což bylo pro kanadský dolar pozitivní a posílil na 6týdenní maxima proti USD. Nicméně guvernér Poloz je stále obezřetný a říká, že by bylo příliš brzy tvrdit, že ekonomický růst je udržitelný.

Australský dolar v noci posílil proti americkému dolaru o 0,7 procenta. AUD v růstu proti USD nejdřív povzbudila slova prezidenta Trumpa, který oslabil americký dolar a následně data z australského trhu práce, kde se v březnu zvýšila zaměstnanost o 60 900 lidí, což je trojnásobek toho, co čekali analytici. Míra nezaměstnanosti zůstala na 5,9 procentech.

Měnový pár USD/CAD včera klesl pod zónu podpory a předchozích minim. Ideální varianta by byla, kdyby USD/CAD vytvořil pullback (návrat zpět) nyní již k rezistenci, kde bychom vyčkali na medvědí svíčkovou formaci a následně kalkulovali s pokračování klesajícího trendu na USD/CAD.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy