Slabý americký dolar způsobil pokles USD/JPY pod hodnotu 100, a co dalšího se děje na finančním trhu?

Nálada německých analytiků a investorů se v srpnu mírně zlepšila, ukázal dnes index ZEW, který vzrostl na 0,5 bodu z minus 6,8 bodu za červenec. Nicméně je ale slabší než trhem očekávaných 1,8 bodu. Index tak přinesl naději, že ekonomické dopady brexitu na největší ekonomiku eurozóny by nemusely být signifikantní.

Všechny tři hlavní americké akciové indexy uzavřely včerejší obchodní seanci na historických rekordech. Pomohl jim slabší dolar, který poháněl nahoru ceny komodit. Index Dow Jones stoupl o 0,3 procenta na 18 636,05 bodu, index S&P 500 posílil také o 0,3 procenta na 2 190,15 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,6 procenta na 5 262,02 bodu. Růst cen ropy na pětitýdenní maximum, podporovaný jednáním producentů o opatřeních na podporu cen, vytáhl výš energetický sektor indexu S&P 500 o 0,6 procenta. Analýzu ropy naleznete zde.

Další posílení akcií by mohl podle analytiků vyvolat lepší než očekávaný průběh výsledkové sezony s tím, jak se všeobecně očekává, že Fed bude držet úrokové sazby nízko.

Evropským akciím se dnes nedaří následovat výsledky z obchodování v USA a klesají ze sedmitýdenního maxima. V pondělí evropské indexy končily s mírným ziskem na nejsilnějších úrovních od červnového referenda, které rozhodlo o vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Dolarový index, odrážející vývoj USD proti koši světových měn, dnes klesl na nejnižší hodnotu tohoto měsíce poté, co prezident Fedu v San Francisku John Williams řekl, že centrální banky by mohly zvednout inflační cíle, zaměřit se na růst a podporovat uvolněnější fiskální politiky. Euro díky tomu posílilo o 1 procento proti USD na sedmitýdenní rekord 1,13. Americký dolar se propadl proti japonskému jenu pod klíčovou hodnotu a kulaté číslo 100. Trhy budou nyní pozorně sledovat, zda japonská centrální banka začne aktivně intervenovat na měnových trzích. Situaci a zklamání na americkém dolaru by mohl zvrátit jenom středeční zápis z červencového měnového jednání americké centrální banky (Fed), který by mohl naznačit, kdy by mohla banka zvýšit úrokové sazby a jak vidí zdraví největší ekonomiky.

Obchodníci zůstávají skeptičtí vůči dalšímu utažení měnové politiky s tím, jak se inflace drží pod dvouprocentním cílem Fedu, makrodata vysílají smíšené signály a světové centrální banky zesilují své stimulační programy na podporu domácích ekonomik. Pravděpodobnost, že Fed rozhodne o zvýšení úrokových sazeb již na zářijovém měnovém jednání, činí jenom 9 procent. Pro prosincové zvýšení vidí trh šanci na úrovni 37,4 procenta.

Výkonnost české ekonomiky ve druhém čtvrtletí po očištění o cenové, sezonní a kalendářní vlivy mezikvartálně stoupla o 0,9 procenta a meziročně vzrostla o 2,5 procenta. K příznivému vývoji ekonomiky a tvorbě hrubé přidané hodnoty přispěla zejména odvětví zpracovatelského průmyslu, kde se výrazně dařilo výrobě dopravních prostředků, chemických látek a chemických přípravků.

Slovenský HDP ve druhém čtvrtletí podle rychlého odhadu stoupl mezikvartálně o 0,9 procenta a meziročně o 3,7 procenta. Maďarská ekonomika ve druhém kvartále meziročně vzrostla o 2,6 procenta. Mezikvartálně maďarský HDP po sezonním očištění vzrostl o 1,1 procenta. Polská ekonomika ve druhém kvartále meziročně vzrostla o 3,1 procenta. Mezikvartálně polský HDP po sezonním očištění vzrostl o 0,9 procenta.

EUR/AUD na hodinovém grafu překonává silnou rezistenci 1,4605 a Fibonacciho hodnotu 38,20, čímž si otevírá prostor pro další růst. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy