Situace na trzích 4. února

Čtvrtek přináší posílení dolaru napříč trhem, i když změny nejsou velké. Ve skupině G10 je libra nejslabší a ztrácí 0,46%. - GBPUSD přerušil místní podporu na 1,3610. Důvodem slabosti britské měny jsou obavy související s dnešním jednáním Bank of England - trh si není jistý, do jaké míry může být prezident BOE tentokrát přesvědčivější o scénáři negativních úrokových sazeb v příštích měsících, což by byla reakce na hospodářský pokles způsobený zablokováním, ale také krátkodobé účinky brexitu. Na druhou stranu EURUSD mírně porušil podporu na 1,20. Italská nit stále těžce váží, protože šance na úspěch mise Maria Draghiho k vytvoření technokratické vlády poklesly poté, co ji vůdce Hnutí 5 hvězd kritizoval. Riziko předčasných voleb tak nebezpečně roste, což může posílit populisty Ligy severu.

Zisky na Wall Street se zpomalily, i když prozatím je potenciální korekce poměrně plochá. Zprávy o fiskálním balíčku Joe Bidena upozorňují, že odhodlání Bílého domu rychle implementovat navrhovaná řešení může mít za následek omezení rozsahu programu - podle jednoho z předních poradců Bidena (citovaného bez jeho jména) může být podpora nakonec 600 miliard USD nižší než předpokládaných 1,9 bilionu USD. Demokraté zároveň nevylučují diskusi, která předpokládá zavedení příjmového kritéria (údajně 50 000 USD ročně) s platbou dalších šeků Američanům za 1400 USD. To může podkopat dřívější optimismus Wall Streetu ohledně dopadu fiskálního stimulu na situaci na akciovém trhu. Posílí dodatečné riskování dolar nebo omezení výnosů v amerických pokladnách (menší fiskální balíček až tak neovlivní inflaci)?

Americko-čínské téma opět stojí za zmínku. Prezident Biden plánuje dnes večer projev v zahraniční politice. Nový americký ministr obchodu mezitím uvedl, že neexistují žádné důvody, proč by čínské telekomunikační společnosti Huawei a ZTE byly odstraněny z tzv. černá listina. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí zároveň zdůraznil, že USA jsou i nadále velmi kritické vůči politice „jedné Číny“ prosazované Pekingem. Zároveň vyzval Čínu, aby provedla nezávislé vyšetřování objevujících se zpráv o smrtelném zacházení s ujgurskou menšinou. Tento zmatek má však malý vliv na kurz jüanu. Ten zůstává relativně silné kvůli přetrvávajícím vysokým krátkodobým úrokovým sazbám v důsledku krize likvidity, kterou se Čínská lidová banka snaží řešit již několik dní.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

 

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.


Nejnovější analýzy

12.04.2021

15:20

Před otevřením v USA - FUS500

Americké indexy futures otevírají 0,22% z hlavních indexů (NDX, SPX, DJI) ...
Chci číst

12.04.2021

14:02

Bude Čína regulovat ceny kovů?

Měď dnes klesá - a není to jediný průmyslový kov, který na začátku tohoto týdne zlevnil ...
Chci číst

12.04.2021

12:46

OKEM ANALYTIKA - důvody k obavám?

Když trhy upadnou do fáze „uspokojení“, je třeba věnovat větší pozornost faktorům,
které mohou přispět ke změně rovnováhy sil ...

Podrobnosti