Situace na trzích 20. ledna

Středa přináší návrat k slabšímu dolaru po zlepšení nálady na akciových trzích. Ačkoli včerejší svědectví kongresu Janet Yellen nepřineslo mnohem víc, než co již trhy věděly, fráze o „rozsáhlých“ aktivitách svým způsobem podněcuje představivost investorů, kteří očekávají v následujících měsících další aktivitu politiků v oblasti fiskální stimulace.

Dnes máme přísahu nově zvoleného prezidenta Joea Bidena a tentokrát se v médiích objevují další zprávy o podobě mezinárodní politiky díky výrokům Antonyho Blinkena (nového ministra zahraničí, který se této funkce ujme po odcházejícím Mikovi Pompeovi). A tak máme odkazy na politiku vůči Číně - nová administrativa v zásadě souhlasí s Trumpem, ačkoli vidí jiné způsoby, jak udržet tlak na Peking - nebo proti Rusku - kritiku plynovodu Nord Stream II. To není překvapení - trhy vzaly v úvahu, že ve vztazích mezi USA a Čínou nelze očekávat výrazný útlum.

Dnes změny nejsou velké. Mezi nejsilnější měny dnes patří norská koruna (ale ne švédská koruna), stejně jako antipodské měny nebo kanadský dolar, a libra, což potvrzuje návrat rizikového režimu na trhy. Nějakou podporou pro britskou měnu mohlo být prohlášení hlavního ekonoma Bank of England (Andy Haldane), který uvedl, že trhy by si měly být vědomy toho, že program nákupu aktiv je ze své podstaty dočasný a že politici by neměli čekat s zužující se, dokud inflace nedosáhne svého cíle (skrytá kritika přístupu Fedu).

Haldane však dodal, že snižování QE by mělo být postupné. Navíc byly dnes ráno zveřejněny údaje o inflaci CPI, která v prosinci mírně poklesla nad prognózy (0,6% meziročně a 1,4% meziročně základna). Směnný kurz GBPUSD včera zlomil odpor na 1,3623 a je na cestě k testování posledních maxim na 1,37. EURUSD je také nad místním odporem na 1,2130-35. Euro podpořily výsledky hlasování o důvěře italského předsedy vlády v italském Senátu, které získalo malou většinou hlasů.

Hodně místa v kalendáři je věnováno událostem z Kanady. V. Ve 14:30 budou zveřejněny údaje o inflaci CPI a v V 16:00 SEČ obdržíme komuniké po zasedání místní centrální banky. O půl hodiny později bude vydána čtvrtletní zpráva o měnové politice a v V 17:15 začne tisková konference šéfa BOC.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.


Nejnovější analýzy

05.03.2021

14:55

Cukr zastavil svůj růst

Ceny cukru si v posledních měsících udržovaly vzestupný trend, avšak na přelomu února a března letošního roku došlo na tomto trhu k korekci ...
Chci číst

05.03.2021

12:14

OKEM ANALYTIKA - divergence zájmu

V posledních měsících si trhy zvykly na mírně odlišnou strukturu - velké a ve skutečnosti škodlivé interference ze strany činitelů s rozhodovací pravomocí, zejména Fedu.

Podrobnosti

05.03.2021

11:40

USDJPY - důležitý indikátor?

V grafu USDJPY již máme klasickou vzestupnou hyperbolu. To je výsledkem vysoké korelace mezi tímto trhem a americkými dluhopisy ...
Chci číst