Situace na trzích 19. ledna

V úterý vidíme, že se na trhy vrací rizikový režim - akcie v Asii skončily v pozitivním obchodování a futures na S&P500 dnes odpoledne naznačily vzestupné otevření spotového trhu Wall Street.

Nálady podněcují očekávání ohledně dnešního svědectví Janet Yellenové před Kongresem v souvislosti s jejím jmenováním do funkce vedoucího odboru financí. Zatímco včera se trh soustředil na otázku směnného kurzu, dnes se pozornost zaměřuje na implikaci Yellen, že v prostředí nízkých úrokových sazeb je třeba udělat vše pro to, aby se zvedla pandemicky zasažená ekonomika.

Podle pověstí bude připravené prohlášení obsahovat prohlášení, že je nutné jednat „ve velkém“, což může ohlašovat další Bidenovy stimulační programy. Trh se nechce zabývat takovými detaily, jako je šance Kongresu přijmout nová řešení v nadcházejících měsících nebo jaké budou náklady (což je škoda, protože zde existuje dlouhodobé riziko). Teoreticky po „zkroucené“ stopě lze také předpokládat, že pokud stimulem nebudou vyšší daně, nebo alespoň ještě není čas diskutovat o tom, co by znamenalo, že téma bude odloženo na několik měsíců (před několika dny bylo zmíněno, že takové návrhy by mohly se objeví na konci února).

Dolar dnes vyhrává pouze proti slabému jenu, který obrací pohyb z posledních dvou dnů, protože trochu získal na riziku na akciových trzích. Nejsilnějšími jsou dnes měny, které byly včera nejslabší, tj. antipody a skandinávské koruny, což potvrzuje návrat rizikového režimu na trhy. Euro si vede dobře - EURUSD se vrátil přes 1,21 poté, co italský premiér získal důvěru v Poslaneckou sněmovnu. Před Giuseppem Contem však v Senátu stále probíhá obtížná hra, i když podle dřívějších zpráv mohl počítat s podporou nějaké opozice. Političtí analytici zároveň poukazují na to, že pokud by prohrál, neznamená to bezprostředně přechod na scénář menšinové vlády.

Slabě odskočili od franku (to není vzhledem k lepší náladě na trzích překvapivé), kanadského dolaru a libry. V případě britské měny se nálada mírně zhoršila zprávami, že tvůrci politik zvažují zachování uzamčení v největších městech i do května, a to ze strachu z rychlého návratu dynamiky infekce. GBPUSD se včera přesto odrazilo a podpora v pásmu 1,3480–1,3535 byla technicky zachována.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.


Nejnovější analýzy

05.03.2021

14:55

Cukr zastavil svůj růst

Ceny cukru si v posledních měsících udržovaly vzestupný trend, avšak na přelomu února a března letošního roku došlo na tomto trhu k korekci ...
Chci číst

05.03.2021

12:14

OKEM ANALYTIKA - divergence zájmu

V posledních měsících si trhy zvykly na mírně odlišnou strukturu - velké a ve skutečnosti škodlivé interference ze strany činitelů s rozhodovací pravomocí, zejména Fedu.

Podrobnosti

05.03.2021

11:40

USDJPY - důležitý indikátor?

V grafu USDJPY již máme klasickou vzestupnou hyperbolu. To je výsledkem vysoké korelace mezi tímto trhem a americkými dluhopisy ...
Chci číst