Situace na trzích 15. ledna

Pátek přináší výraznější posílení dolaru na širokém trhu. Tuto statistiku ovlivňují dvě věci.

Agentury včera večer citovaly prohlášení šéfa Fedu, který pevně přerušil spekulace o možné diskusi za několik měsíců o zpřísnění politiky zužováním nebo zvyšováním sazeb. Investoři to využili jako záminku k oslabení dolaru a dále doufali, že očekávání nočního vystoupení Joe Bidena (podle našeho polského času) poskytne záminku k prolomení odporu na Wall Street a rally rizik prohloubí slabost dolaru. To se však nestalo. Odpor 3820 bodů zůstal neporažený pro S&P500 a akciové trhy klesly.

 

Joe Biden potvrdil dřívější spekulace o balíčku podpory 2 biliony dolarů. Podle návrhu má činit 1,9 bilionu USD, z čehož polovina půjde na výše zmíněné šeky pro Američany (dalších 1400 USD k již přiděleným 600 USD), dvojnásobné zvýšení minimální mzdy na 15 USD za hodinu a prodloužení podpory v nezaměstnanosti do třetího čtvrtletí. Zbytek tvoří výdaje související se vzděláváním a školstvím (170 miliard USD), pandemií a vakcínami (70 miliard USD) a státní podporou (350 miliard USD). Není však jisté, že Kongres přijme vše - pokud chtějí demokraté postupovat zákonodárnou cestou vpřed, musí najít podporu některých republikánských senátorů (nutných 60 hlasů). To nemusí být snadné, vzhledem k tomu, že ve Washingtonu může v nadcházejících týdnech existovat politické divadlo o obviňování Trumpa. Stručně řečeno, reakcí na Bidenův první balíček byl prodej faktů. Trhy se navíc obávají vyhlídek na zvýšení daňové zátěže, které může být představeno na konci února spolu s dalším balíkem infrastruktury v hodnotě také 2 biliony USD.

Dnes vynikají další faktory, jako jsou stále znepokojující statistiky nových případů COVID a prodloužené blokování. V Evropě přitahují pozornost spekulace, že Němci chtějí zpřísnit a prodloužit blokování. Italské vlákno také přitahuje pozornost - v pondělí má parlament hlasovat o důvěře vlády premiéra Contého, ačkoli vyhlídky na předčasné parlamentní volby jsou kvůli pandemii nepravděpodobné. Ve Velké Británii však máme lepší než očekávané údaje o měsíčním HDP v listopadu - to však může vysvětlit dobrý výkon libry v poslední době, ale nedává lepší vyhlídky do budoucna.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.


Nejnovější analýzy

05.03.2021

14:55

Cukr zastavil svůj růst

Ceny cukru si v posledních měsících udržovaly vzestupný trend, avšak na přelomu února a března letošního roku došlo na tomto trhu k korekci ...
Chci číst

05.03.2021

12:14

OKEM ANALYTIKA - divergence zájmu

V posledních měsících si trhy zvykly na mírně odlišnou strukturu - velké a ve skutečnosti škodlivé interference ze strany činitelů s rozhodovací pravomocí, zejména Fedu.

Podrobnosti

05.03.2021

11:40

USDJPY - důležitý indikátor?

V grafu USDJPY již máme klasickou vzestupnou hyperbolu. To je výsledkem vysoké korelace mezi tímto trhem a americkými dluhopisy ...
Chci číst