Situace na trzích 14. ledna

Čtvrtek přináší návrat k slabšímu dolaru. Nejsilnější měnou jsou Antipody, švédská koruna, kanadský dolar a libra.

Můžete vidět očekávání toho, co uvidíme dnes odpoledne na fiskálním balíčku schváleném nově zvoleným prezidentem Joe Bidenem. Podle úniků odhalených mimo jiné CNN, hodnota navrhovaných řešení má dosáhnout 2 bilionů USD. Částka není šokující, protože před několika dny se hovořilo o „bilionech dolarů“, ale je větší než původní návrh vůdce demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů Chuck Schumer - k balíčku 900 miliard USD, který byl odhlasován na konci prosince, mělo být přidáno 700 miliard USD. Tisk však uvádí, že v pátek má Biden přidat speciální program podpory pro děti z chudších rodin, které zasáhla pandemická krize.

Včera Sněmovna reprezentantů zahájila proces obžaloby Donalda Trumpa. Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell nicméně stále váhá a je nepravděpodobné, že by se Senát tímto tématem zabýval před příští týdenní inaugurací vlády Joea Bidena 20. ledna. Výsledkem je, že toto téma je pro trhy stále méně zajímavé, pokud politické střety nebudou mít negativní dopad na legislativní proces Bidenova stimulačního balíčku.

Dnes je euro poněkud na konci měn a samotný EURUSD se blíží minimům z posledních dnů. Důvodem jsou zprávy o politické krizi v Itálii poté, co strana Viva Italia bývalého předsedy vlády Matteo Renzi opustila vládu Giuseppe Contého. Oficiálním důvodem byl nesouhlas s vynakládáním prostředků z Evropského fondu pro obnovu. Trh se může obávat, že Conteova menšinová vláda bude pod rostoucím tlakem, a možná vyhlídka na předčasné volby může otevřít cestu k posílení populistické pozice Severní ligy. Napjatá situace v italské politice však trvá už několik dní a výsledkem je, že italský dluh nepůsobí větší nervozitu.

Návrh? Za pár dní si to trhy už nebudou pamatovat. Lepší data pocházela z Číny přes noc, což zlepšilo sentiment v Asii a posílilo výše zmíněné antipodové měny, které si dnes vedou dobře. Obchodní bilance ve Střední říši se v prosinci zvýšila na 78,2 miliard USD v důsledku vývozu (18,1% r / r) a dovozu (6,5% r / r).

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

 

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.


Nejnovější analýzy

05.03.2021

14:55

Cukr zastavil svůj růst

Ceny cukru si v posledních měsících udržovaly vzestupný trend, avšak na přelomu února a března letošního roku došlo na tomto trhu k korekci ...
Chci číst

05.03.2021

12:14

OKEM ANALYTIKA - divergence zájmu

V posledních měsících si trhy zvykly na mírně odlišnou strukturu - velké a ve skutečnosti škodlivé interference ze strany činitelů s rozhodovací pravomocí, zejména Fedu.

Podrobnosti

05.03.2021

11:40

USDJPY - důležitý indikátor?

V grafu USDJPY již máme klasickou vzestupnou hyperbolu. To je výsledkem vysoké korelace mezi tímto trhem a americkými dluhopisy ...
Chci číst