Situace na trzích 1. března

V návaznosti na silné pohyby z pátku, kdy dolar silně získával na vlně nejistoty kolem amerického dluhového trhu, a také uzavření pozic na konci měsíce, investoři v pondělí lapají po dechu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesají na přibližně 1,40%, což umožňuje vzestup rizikových aktiv. Dolar vůči většině měn ztrácí a získává pouze vůči franku, švédské koruně a euru (ve skupině G-10). Slabina jednotné měny je výsledkem objevujících se zpráv o obnovení místních omezení v některých zemích EU - dnes agentury píší o omezeních ve městech v severní Itálii - což potlačuje dřívější spekulace spojené s prezentací programů ekonomického odmrazování v nadcházejících týdnech . Německo prodloužilo do 17. března omezení dopravy a omezení osob překračujících státní hranice. Agentury zároveň citují prohlášení členů Evropské centrální banky (Lagarde, Visco), kteří se i nadále zasazují o zachování volné, vstřícné politiky. Konečné hodnoty PMI pro výrobu v eurozóně byly v únoru mírně lepší, ale to se příliš promítlo do sentimentu.

Antipodové měny (AUD a NZD) jsou dnes nejsilnější, i když se jedná o mírný vzestup z minulého týdne. Australský dolar byl podpořen zvýšenou aktivitou RBA na dnešní aukci dluhopisů. Na druhé straně přitahují pozornost zprávy o sedmidenní uzávěrce státu Auckland na Novém Zélandu a další zklamání z údajů PMI z Číny. Ve skutečnosti ukazatele v únoru zůstaly nad 50 body, ale v případě průmyslu není nutné tuto bariéru prolomit. Horší data však nemají nadměrný dopad na jüan, který zůstává stabilní i po oslabení z minulého týdne. Když už mluvíme o Číně, stojí za zmínku stále obtížnější americko-čínské vztahy. Bidenova administrativa pokračuje v řešeních připravených Trumpem, která mohou zasáhnout čínské technologické společnosti.

Britská libra může být dnes v centru pozornosti kvůli politické neshodě ohledně rozpočtových plánů. Kancléř Sunak vážně uvažuje o zvýšení daní, aby snížil gigantickou nerovnováhu vyvolanou pandemií (43 miliard liber), ale čelí tvrdé opozici ze strany konzervativní strany, která by nakonec mohla vést k politické krizi. GBPUSD zůstává po dřívějším výprodeji stabilní, pokus o testování bariéry 1,40 se ukázal jako neúspěšný.

Pondělí je den průmyslových odečtů PMI v Evropě a ISM v USA. Pozornost přitahují také projevy členů FED (Williams, Brainard, Bostic, Mester, Kashkari).

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.


Nejnovější analýzy

12.04.2021

15:20

Před otevřením v USA - FUS500

Americké indexy futures otevírají 0,22% z hlavních indexů (NDX, SPX, DJI) ...
Chci číst

12.04.2021

14:02

Bude Čína regulovat ceny kovů?

Měď dnes klesá - a není to jediný průmyslový kov, který na začátku tohoto týdne zlevnil ...
Chci číst

12.04.2021

12:46

OKEM ANALYTIKA - důvody k obavám?

Když trhy upadnou do fáze „uspokojení“, je třeba věnovat větší pozornost faktorům,
které mohou přispět ke změně rovnováhy sil ...

Podrobnosti