Situace na ropě a na zemním plynu, volatilita roste (FEUVOL)

Ropa i zemní plyn zakončily svou včerejší seanci v červených číslech. SP500, ale i další indexy oslabily a volatilita spolu se strachem rostou.

 

Po včerejším tweetu prezidenta US Donalda Trumpa odepsala ropa WTI téměř 7 % a zastavila se na ceně kolem 54 USD za barel. Tento pokles není ani na ropě příliš častým, podobný pokles bychom museli hledat v datech starších 4 let.

 

Tato cenová úroveň je z pohledu technické analýzy silným supportem, na jednom místě dochází ke konfluenci více patternů (trendline, horizontální linie, profilace). Trh se i po včerejším otřesu stále drží uvnitř trojúhelníku a v rozmezí férové ceny.

 

Zemní plyn se stále drží pod hodnotou 2.5, která je z dlouhodobého hlediska neudržitelná, alespoň podle posledních zdrojů US těžařů. Ve středeční seanci plyn posílil a tento trend pokračoval i ve čtvrtek dopoledne. Od 15:00 trh obrátil a včera zakončil kolem 2.15.

Za nárůstem ceny zemního plynu pravděpodobně stála i exploze plynovodu v Kentucky, kde kleslo množství plynu proudícího z břidlic z 1.7 miliard kubických stop na nulu.

Za poklesem ceny zemního plynu může stát zveřejnění zásob zemního plynu od U.S. Energy Information Administration (EIA), které se od posledního týdne zvýšily o 65 miliard kubických stop z 2,569 na 2,634. Z dlouhodobého hlediska však nelze říci, že by zásoby zemního plynu byly na vysokých úrovních.

 

 

Volatilita a nervozita roste

Míru volatility na trzích a zároveň míru strachu investorů lze měřit např. pomocí instrumentu FEUVOL. Ten za včerejší den vzrostl o více než 17 %.

 

 

Dnešní fundamenty
Ve 14:30 vyjdou data US Nonfarm Payrolls – změna počtu zaměstnaných osob mimo zemědělství a US Unemployment Rate – míra nezaměstnanosti.

 

 

Autor: Mgr. Petr Plecháč, Analytik Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

16.12.2019

07:05

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Chci číst

13.12.2019

10:57

USA a Čína chtějí uzavřít obchodní dohodu. Schyluje se k podepsání první fáze.

 

Podrobnosti

13.12.2019

09:29

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Podrobnosti