Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná

Německá kancléřka Angela Merklová dnes uvedla, že silná Evropa je pro Spojené státy americké přínosná. Tato slova padla na pozadí napjatých vztahů s Washingtonem. Před měsícem označil Donald Trump německou obchodní politiku za velmi špatnou a upozorňoval na přebytkovou obchodní bilanci Německa se Spojenými státy americkými.

Angela Merkelová hledí na vzájemné obchodní vztahy jinýma očima. Zdůrazňuje, že transatlantický vztah má kořeny v "společných přesvědčeních, hodnotách a uvažováních". Merkelová, která v září kandiduje na pozici německé kancléřky po čtvrté v řadě, uvedla, že transatlantický vztah se nezaměřuje na vítěze a poražené, ale měl by být postaven na win-win partnerství, z něhož vyjdou jako vítězi obě strany. Země by se měly snažit o vybalancování vzájemných zájmů.  V projevu se odvolala na poválečný Marshallův plán, kterým investoval Washington do Německa. Napětí mezi Washingtonem a Německem vzrostlo poté, co se rozešly názory velmocí na klimatické změny, obranu a zahraniční obchod. Protichůdné postoje zatím vyústily jenom do slovních přestřelek, když Německo označilo USA jako ničitele západních hodnot.

Odstoupení Spojených států od Pařížské dohody o klimatu je Berlínem považováno za odmítnutí zásadního prvku současného systému založeného na pravidlech, které Německo považuje za klíčový pro řízení globalizace. Merkelová bude 7. a 8. července hostit Trumpa a další vedoucí představitelé zemí G20 na summitu. Donald Trump právě na posledním sezení zemí NATO kritizoval členské státy ohledně nízkých výdajů na obranu. Americký prezident na svém účtu Twitter napsal: „Máme masivní obchodní deficit s Německem a navíc platí mnohem méně, než by měly na armádu NATO, což je velmi špatné pro USA. To se změní.“

Angela Merkelová reaguje slovy, že protekcionismus a izolacionismus brání inovacím a z dlouhodobého hlediska je takovýto přístup nevýhodné pro všechny.

Graf: Země, s nimiž měly USA největší schodek obchodní bilance v roce 2016

Zdroj: Americký úřad pro ekonomickou analýzu (US Bureau of Economic Analysis)


 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy