Sentiment na trhu povzbudila data z Číny, Británie a avizovaná daňová reforma Trumpa

Akcie na Wall Street včera posílily na nové rekordy poté, co prezident Donald Trump prohlásil, že během několika týdnů oznámí velké daňové změny. Všechny tři indexy zavřely na historických rekordech. Podle Donalda Trumpa má jít o největší daňovou reformu od dob Ronalda Regana.

Evropským akciovým titulům se tento týden rovněž dařilo, avšak ne tak výrazně jako americkým. Sužuje je značná volatilita kvůli obavám z prezidentských voleb ve Francii, které se budou konat na přelomu dubna a května, a oživení debaty o možném odchodu Řecka z eurozóny. Naštěstí dnes odpoledne byly zveřejněny informace, že MMF a Německo našli společnou řeč ohledně Řecka. Avšak důležité bude, zda s jejich návrhem na řešení dluhové krize bude souhlasit samotné Řecko.  

Kladný sentiment na trhu dnes podpořila i dobrá ekonomická data z Číny, Itálie a Velké Británie. Čína v pátek ráno vykázala mnohem lepší výsledky zahraničním obchodu, než se čekalo, díky oživení domácí i zahraniční poptávky. Robustní údaje z druhé největší ekonomiky světa a předního spotřebitele kovů podnítily růst ceny mědi Otázkou je, do jaké míry byly výsledky ovlivněny novým lunárním rokem, a zda dokážou výsledky zahraničního ochodu dosahovat kontinuálního zlepšení, nebo šlo jen o jednorázový výkřik.

Výrobní produkce ve Velké Británii v prosinci meziměsíčně posílila o 2,1 procenta, vysoko nad očekáváními trhu, která byla jenom na úrovni 0,3 procenta. Kladně byla revidována čísla i za listopad. Průmyslové produkci se také dařilo. V lednu meziměsíčně vzrostla o 1,1 procenta, přičemž trh čekal mírný pokles o 0,2 procenta. Sterlingu se po datech dařilo růst hlavně proti euru, kde zaznamenává nejlepší týden se ziskem 1,5 procenta za poslední 3 měsíce.

Křížový měnový pár GBP/NZD dnes vytvořil na 4hodinovém grafu u rezistence 1,744 náznak formace dvojitého vrcholu. Nyní lze spekulovat na pokles ceny k úrovní neckline, což je rizikovější způsob obchodování formace dvojitého vrcholu. Nicméně k vyplnění formace by mohla pomoci i medvědí divergence s oscilátorem MACD.

Autor: Michala Moravcová 

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy