Sell in May and go away dollar?

Měsíc květen je spojován s jednou z neznámějších pranostik na finančním trhu, a to „Sell in May and go away“, neboli prodej v květnu a odejdi pryč. Tato pranostika zejména akciovým investorům naznačuje, že v květnu je dobré prodat akcie, dát si volno a do trhu se vrátit zpět na podzim.

Když se odpoutáme od akcií a podíváme se na měnový trh, pak je zajímavá statistka květnové výkonnosti amerického dolaru, která je právě úplným opakem výše zmiňovaného akciového rčení „Sell in May and go away“. Pro hlavní světovou měnu je měsíc květen tím měsícem, kdy dolar 8krát z 9 posledních let posílil. Po 3měsíčním výprodeji si žádá korekci a opakování květnové sezonnosti by mu přišlo vhod. Index amerického dolaru, který sestavuje společnost Bloomberg, měří výkon USD proti 10 měnám. Výkon indexu v jednotlivých měsících od roku 2007 do roku 2015 je vidět v tabulce níže. Druhým nejúspěšnějším měsícem v pořadí je pak listopad, kdy dolar klesl jenom 2krát za posledních 9 let.

Americký dolar má za sebou velmi negativní start roku, kdy v dubnu ztratil 1,8 procenta zisku a v únoru a březnu dohromady odepsal 5,6 procenta zisku. Možnost posílení amerického dolaru a  korekce se po takovém výkonu nabízí. Potenciální korekci dolaru naznačil i včerejší vývoj na měnovém indexu, kde se u klíčové hodnoty podpory vytvořila reverzní svíčková formace pin bar.

Graf: Průměrný měsíční výkon amerického dolaru (měnového indexu)

Zdroj: Bloomberg

Pro vývoj ceny amerického dolaru je klíčová jedna jediná věc, a tou je měnová politika americké centrální banky, konkrétně možnost zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. Ačkoliv americká centrální banka zatím nevylučuje tento krok a někteří bankéři navíc mluví i o dvou zvýšeních sazeb v letošním roce, trhy Fedu nevěří. Aktuálně trh úrokových  futures očekává zvýšení sazeb až v prosinci, což je v rozporu s tím, co zatím praví Fed. Když investoři v květnu uvěří, že Fed letos skutečně zvýší úrokové sazby, bude mít dolar důvod růst.

Zajímavý graf přináší i společnost Reuters, která se dívá na aktuální vývoj měnového indexu amerického dolaru, jako na opakování historie. V letech 1996 až 2000 bylo na trhu vidět podobnou formaci, jaká se tvoří dnes. Pokud by měl graf pravdu, má  dolar před sebou hezkou cestu na sever.

Graf: Historický vývoj amerického dolaru.

Zdroj: Reuters

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy