Sázky na růst sazeb v USA v březnu rostou každým dnem

Americký akciový index Dow Jones včera poprvé v historii pokořil hranici 21 000 bodů poté, co prezident Donald Trump ve svém projevu před Kongresem řekl, že chce podpořit americkou ekonomiku daňovými úlevami, investovat 1 bilion dolarů do infrastruktury a reformovat systém zdravotní péče, který zavedl prezident Barack Obama tzv. „Obamacare“.

Čtvrteční zpráva amerického ministerstva práce ukázala, že počet Američanů žádající o podporu v nezaměstnanosti minulý týden spadl na 44leté dno, a potvrdila tak trvale silný výkon trhu práce. Někteří představitelé americké bankovní rady FOMC (Dudley, Williams, Brainard, Powell) se opakují, že podmínky pro další zvýšení úrokových sazeb se naplňují. Pravděpodobnost, že Fed k tomuto kroku přistoupí již v březnu, stoupla na 75 procent. Americký dolar (index amerického dolaru) v reakci na očekávané brzké zvýšení úrokových sazeb reaguje kladně a atakuje nejvyšší hodnoty od 11. ledna na hodnotě 102,17 bodu. Proti euru dolar posílil na úroveň 1,0503 a proti japonskému jenu na 114,43. Zítra je na programu projev šéfky Fedu Janet Yellenové a jejího náměstka Stanleyho Fishera.

Inflace v eurozóně v únoru meziročně zrychlila na 1,8 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. Hlavním motorem růstu byly ceny energií, které vzrostly o 9,2 procenta. Potraviny, alkohol a tabák zdražily o 2,5 procenta. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, stouply o 1,3 procenta a ceny neenergetického průmyslového zboží se zvýšily o 0,2 procenta. Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, zůstala na lednové hodnotě 0,9 procenta v meziročním srovnání.

Kanadský dolar nedokázal udržet zisky proti americkému dolaru i navzdory lepším výsledkům HDP. Kanadská ekonomika posílila o 2,6 procenta v meziročním srovnání v posledním čtvrtletí loňského roku, což je 0,6 procenta nad očekávání analytiků. CAD klesl kvůli nižší ceně ropy, která dnes spadla o 1,5 procenta na cenovou úroveň 53,02 USD a neschopnosti soupeřit se silným americkým dolarem.

Sterling dnes klesl na 6týdenní dno pod tíhou nejistoty ohledně brexitu s blížícím se dnem, kdy Británie plánuje oficiálně aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy a požádat EU o brexit.

Index amerického dolaru posiluje díky rostoucím sázkám na zvýšení úrokových sazeb již v březnu. Americký dolar stoupá v rostoucím kanálu a čelí významné rezistenci 102,105 bodu, která rozhodne o formaci hlava ramena. Pokud by zde dolar zastavil růstový pohyb, pak lze spekulovat na realizaci této technické formace a začít sázet na pokles USD. Jakmile index USD nad touto úrovni uzavře, potvrdí svoji skvělou kondici a můžeme spekulovat na atakování prosincových maxim. Dolaru k růstu pomáhá i naplňující se býčí divergence s oscilátorem MACD.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy