Sázka na dolar se nemusí vyplatit

Americký dolar začíná pociťovat svou překoupenost, nicméně pro jeho oslabování hovoří více faktorů. Americký dolar vystoupal začátkem minulého týdne k blízkosti 10 ti měsíčním maximům, ale následně začal odepisovat své zisky. Z počátku to vypadalo, že si udrží svůj růstový potenciál a naváže na předchozí zisky, to se ovšem nestalo a po krátkodobé konsolidaci se opět ocitl pod prodejním tlakem. Na nejlikvidnějším měnovém páru na světě EURUSD je dokonce evropská měna výrazně silnější a podařilo se jí zlikvidovat více jak 30% ztrát. Co čeká americký dolar v následujících týdnech a proč by měl dále posilovat, či nikoliv se budu snažit shrnout v následujících řádcích.

Několikrát jsem zmiňoval velmi silné fundamentální základy, od kterých se dolar „konečně“ po výprodeji v roce 2017, dokázal odrazit. Úrokové sazby, které začal FED zvedat minulý rok a do konce roku by mělo přijít alespoň dvojí zvýšení na 2,25%. To samotné dělá americký dolar mnohem atraktivnější díky kladnému úrokovému diferenciálu vůči ostatním měnám. FED zároveň snižuje objem kvantitativního uvolňování a utahuje tak měnovou politiku, k čemuž ostatní země také nepřistoupily. Pro porovnání ECB a japonská centrální banka (BOJ) pokračuje v nákupech kvantitativního uvolňování, přičemž v posledních týdnech dochází právě k začátku komunikace ohledně jejich snížení či ukončení. Dalším faktorem je inflace, která se pohybuje nad 2% inflačním cílem a spolu s rostoucí cenou ropy se dají očekávat cenové tlaky i v dalších měsících. Výnosy ze státních dluhopisů jsou v USA při desetiletých splatnostech u 3%, v Německu kolem úrovně 0,4% a v Japonsku velmi blízko nule na 0,05%. Takže i výnosový diferenciál hovoří spíše pro posílení amerického dolaru. V neposlední řadě je třeba zmínit pokračující ekonomickou expanzi, která na rozdíl o EU nebo Japonska přidala na vyšší rychlost spolu s velmi silným trhem práce, kde nezaměstnanost předbíhá predikce FEDu.

Pro oslabování amerického dolaru již tolik argumentů nenajdeme. Již zmíněná překoupenost je poměrně dobře rozpoznatelným faktorem pouhou technickou analýzou. Z fundamentálního hlediska je rizikem nově zavedená daňová reforma, která sice zvýší zisky firem, a s tím by měly růst ceny jejich akcií. Na druhou stranu budou chybět peníze do státního rozpočtu, který již tak dosahuje obrovského schodku. Samotný schodek by se tak mohl rozrůst až na 1,5 bilionů dolarů. Rozšiřování schodku fiskálními stimuly se tedy může ukázat jako další systematické riziko, které brzdí americký dolar. Další riziko mohou být různé obchodní války, které rozpoutává Donald Trump, ty totiž s nadsázkou mohou izolovat Spojené státy od zbytku světa. Rozšiřující se schodek zahraničního obchodu také hraje svou roli, ten se nicméně snaží Trump zmírnit svou velmi agresivní zahraniční politikou.

Logickým závěrem by bylo, že slabost dolaru vyplývá z obav z rostoucího schodku a Trumpovo ekonomické cíle s rostoucí ekonomikou a pozitivní monetární politiku FEDu by měly táhnout dolar výše. Nicméně je třeba zohlednit více faktorů při konečném uvažování a dolar může být jako jakákoliv jiná měna ovlivněna vnitřní dynamikou. Otázkou zůstává, jaký bude vývoj měnové politiky ECB a jak bude pokračovat hospodářský růst v Evropě. Svou roli také může sehrát obchodní konflikt s Čínou, nebo Mexikem a Kanadou kolem cel na ocel a hliník.

Graf: Ocenění nejvíce podhodnocených/nadhodnocených měn vůči americkému dolaru (Zdroj: VariantPerception)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2019

09:14

Zemní plyn je z delšího časového rámce na zajímavé supportní úrovni.

Z týdenního časového rámce se nacházíme na supportu tvořeném patternem „zavření Single“. Jedná se o vyplnění prostoru mezi high první a low třetí svíčky patternu.

Podrobnosti

24.06.2019

08:00

Z technických důvodů nebude tento týden zveřejněn pořad Benchmark, který informuje o událostech z ekonomiky a finančních trhů. Proto Vám přinášíme souhrn těch nejdůležitějších událostí nadcházejícího týdne. 

Podrobnosti

24.06.2019

07:27

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti