Brazilský real je nejslabší od roku 2016, dnes summit lídrů G7

Kolabující měny "emerging markets"

Během včerejší seance jsme opět postrádali fundamenty, které by výrazněji ovlivnily vývoj na finančních trzích. To však zdaleka neznamená, že včerejší seance nebyla zajímavá, právě naopak. Tématem číslo jedna byly opět rozvíjející se ekonomiky, kde se turecká lira dočkala injekce v podobě dalšího zvýšení základní úrokové sazby, nicméně pouze vyrovnala nejvyšší úrovně z května. To je však v rozporu s politikou, kterou prosazuje Erdogan, ten by rád viděl sazby na nižších úrovních. Další kolabující měnou z rozvíjejících se ekonomik je argentinské peso nebo brazilský real. Na záchranu argentinského pesa přispěchal MMF a uzavřel s Argentinou dohodu o gigantické půjčce na 50 mld. dolarů. Země je zužována ekonomickou krizí a trpí dvojcifernou inflací a musí dát do pořádku dvé veřejné finance. O pomoc požádala Argentina již začátkem května, kdy se jejich měna dostala na historická minima. V posledních dnech byl však nejvýraznější prodejní tlak vidět na brazilském realu. Za depreciaci brazilského realu může hned několik faktů jako například blížící se prezidentské a parlamentní volby, ty proběhnou, až na pozdím, nicméně jsou zde obavy podobné jako nedávno v Itálii a mohlo by dojít k radikální změně režimu, což vyvolává obavy u zahraničních investorů. Brazilské měně nepomáhá ani postupné stahování dolarové likvidity, kdy americká centrální banka přistoupila k utahování kvantitativního uvolňování. FED nyní stahuje z trhů 30 mld. měsíčně a koncem roku dokonce až 50 mld. měsíčně. Jinými slovy rozvíjející se ekonomiky si budou muset zvyknout na novou dobu dražšího dolaru a slabší ekonomiky trpící obchodním deficitem to není dobrá zpráva.

Mezitím Německo začalo vykazovat nebo chcete-li potvrzovat známky výrazného oslabení. Německé objednávky začaly prudce klesat a dne zveřejněná průmyslová produkce potvrdila obavy, když vykázal pokles o 1%, očekával se přitom růst o 0,4%. Průmyslová produkce klesla také ve Francii a to konkrétně o 0,5%, přičemž se opět očekával nárůst o 0,4%. Na devizových trzích se pod prodejní tlak dostalo hned několik měn a to nejen kvůli kolapsu rozvíjejících se ekonomik, ale také korekce dosavadních ztrát na americkém dolaru. Pod výraznějším prodejním tlakem se ocitl australský dolar, který nedokázal udržet pozitivní sentiment nastartovaný pozitivními fundamenty během týdne. Pod prodejním tlakem byly také akciové indexy v USA a Evropě. Americké výnosy se u desetiletých splatností propadly v jednu chvíli o 10 bazických bodů. Index VIX se dostal chvilku dokonce zpět nad 13 bodů. Mezitím býci na ropě začali být opět aktivní a opět testují úroveň 66 dolarů za barel, která se zdá být v posledních dvou týdnech klíčová.

Během dnešního dne probíhá v Kanadě meeting vůdců G7, kterému budou investoři věnovat zvýšenou pozornost, jelikož bude přítomen Donald Trump a budou se řešit mimo jiné i cla na ocel a hliník. V 14:30 jsou na programu data z kanadského trhu práce.

Japonskému jenu stačí pouze malá dávka nervozity na trzích a ihned spěchá pro sebemenší zisky. Potvrdil to během včerejší seance a výrazně posiluje i dnes. Pokud by udržel klesající sentiment tak lze vidět silnou rezistenci na 27,2% kde trh dvakrát nedokázal uzavřít pod. Při případném pohybu ještě níže je zde krátkodobá úroveň fibonacciho posloupnosti 27,2% kde také byly v minulosti investoři velmi aktivní a testovali cenu z obou stran. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst