Brazilský real je nejslabší od roku 2016, dnes summit lídrů G7

Kolabující měny "emerging markets"

Během včerejší seance jsme opět postrádali fundamenty, které by výrazněji ovlivnily vývoj na finančních trzích. To však zdaleka neznamená, že včerejší seance nebyla zajímavá, právě naopak. Tématem číslo jedna byly opět rozvíjející se ekonomiky, kde se turecká lira dočkala injekce v podobě dalšího zvýšení základní úrokové sazby, nicméně pouze vyrovnala nejvyšší úrovně z května. To je však v rozporu s politikou, kterou prosazuje Erdogan, ten by rád viděl sazby na nižších úrovních. Další kolabující měnou z rozvíjejících se ekonomik je argentinské peso nebo brazilský real. Na záchranu argentinského pesa přispěchal MMF a uzavřel s Argentinou dohodu o gigantické půjčce na 50 mld. dolarů. Země je zužována ekonomickou krizí a trpí dvojcifernou inflací a musí dát do pořádku dvé veřejné finance. O pomoc požádala Argentina již začátkem května, kdy se jejich měna dostala na historická minima. V posledních dnech byl však nejvýraznější prodejní tlak vidět na brazilském realu. Za depreciaci brazilského realu může hned několik faktů jako například blížící se prezidentské a parlamentní volby, ty proběhnou, až na pozdím, nicméně jsou zde obavy podobné jako nedávno v Itálii a mohlo by dojít k radikální změně režimu, což vyvolává obavy u zahraničních investorů. Brazilské měně nepomáhá ani postupné stahování dolarové likvidity, kdy americká centrální banka přistoupila k utahování kvantitativního uvolňování. FED nyní stahuje z trhů 30 mld. měsíčně a koncem roku dokonce až 50 mld. měsíčně. Jinými slovy rozvíjející se ekonomiky si budou muset zvyknout na novou dobu dražšího dolaru a slabší ekonomiky trpící obchodním deficitem to není dobrá zpráva.

Mezitím Německo začalo vykazovat nebo chcete-li potvrzovat známky výrazného oslabení. Německé objednávky začaly prudce klesat a dne zveřejněná průmyslová produkce potvrdila obavy, když vykázal pokles o 1%, očekával se přitom růst o 0,4%. Průmyslová produkce klesla také ve Francii a to konkrétně o 0,5%, přičemž se opět očekával nárůst o 0,4%. Na devizových trzích se pod prodejní tlak dostalo hned několik měn a to nejen kvůli kolapsu rozvíjejících se ekonomik, ale také korekce dosavadních ztrát na americkém dolaru. Pod výraznějším prodejním tlakem se ocitl australský dolar, který nedokázal udržet pozitivní sentiment nastartovaný pozitivními fundamenty během týdne. Pod prodejním tlakem byly také akciové indexy v USA a Evropě. Americké výnosy se u desetiletých splatností propadly v jednu chvíli o 10 bazických bodů. Index VIX se dostal chvilku dokonce zpět nad 13 bodů. Mezitím býci na ropě začali být opět aktivní a opět testují úroveň 66 dolarů za barel, která se zdá být v posledních dvou týdnech klíčová.

Během dnešního dne probíhá v Kanadě meeting vůdců G7, kterému budou investoři věnovat zvýšenou pozornost, jelikož bude přítomen Donald Trump a budou se řešit mimo jiné i cla na ocel a hliník. V 14:30 jsou na programu data z kanadského trhu práce.

Japonskému jenu stačí pouze malá dávka nervozity na trzích a ihned spěchá pro sebemenší zisky. Potvrdil to během včerejší seance a výrazně posiluje i dnes. Pokud by udržel klesající sentiment tak lze vidět silnou rezistenci na 27,2% kde trh dvakrát nedokázal uzavřít pod. Při případném pohybu ještě níže je zde krátkodobá úroveň fibonacciho posloupnosti 27,2% kde také byly v minulosti investoři velmi aktivní a testovali cenu z obou stran. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst