Rozhodnutí ECB prodloužit program QE podpořilo akcie, analýza EUR/GBP

Evropské burzy včera kladně reagovaly na rozhodnutí Evropské centrální banky snížit od dubna měsíční objemy nákupů aktiv, avšak zároveň prodloužit program QE z března do prosince 2017. Evropské akciové indexy ve čtvrtek vyšplhaly na nejvyšší hodnoty od začátku letošního ledna, mezi nejziskovější sektory se řadí bankovní tituly. Evropský bankovní index včera poskočil o 2,4 procenta. Londýnská burza (index FTSE) posílila o 0,3 procenta, německá burza (DAX) o 1,8 procenta a španělská (IBEX) o 2,3 procenta.

Trhy očekávaly, že Evropská centrální banka prodlouží program na podporu ekonomiky eurozóny známý jako kvantitativní uvolňování (QE) pouze o šest měsíců a ponechá ho na úrovni 80 miliard měsíčně, což naznačuje, že došlo ke kompromisu mezi jestřáby a holubicemi v bankovní radě. Jak uvedl sám Draghi na tiskové konferenci, hlasování nebylo jednomyslné, ale za variantu prodloužení o 9 měsíců a snížení objemu z 80 na 60 miliard eur hlasovala většina členů bankovní rady.

Projev vůle ECB na tiskové konferenci pokračovat v programu i za horizont prosince 2017 v případě, že si to budou ekonomické podmínky vyžadovat, nakonec vedla k oslabení eura o více než 1 procento, díky čemuž americký dolar posílil. Nicméně úroveň 1,05 zůstává silnou podporou minimálně do zasedání Fedu, které se koná příští středu. Americkému dolaru se nedařilo jenom na páru s eurem ale i proti japonskému jenu. Ve prospěch USD mluví rostoucí výnosy ze státních dluhopisů a navyšující se spread (rozdíl) mezi japonskými a německými státními dluhopisy.

Slabší euro se podepsalo i na páru s britskou librou, proti které včera jednotná měna eurozóny propadla o více než 1 procento a atakovalo hodnotu 84,29. Avšak proti americkému dolaru se libře nedaří. Tento týden zklamala data výrobní produkce, která v říjnu klesla o 0,9 procenta. Britský parlament tento týden schválil časový plán Theresy Mayové aktivovat článek 50 o vystoupení z Evropské unie do konce března 2017. Nicméně londýnský soud stále nerozhodl o odvolání a britské vlády ve věci potřebného parlamentního souhlasu k aktivaci článku 50. Dnes odpoledne budou zveřejněna data spotřebitelské důvěry Univerzity Michigan v 16:00.

Graf: Rozdíl mezi americkými a japonskými 10letými výnosy ze státních dluhopisů povzbuzují růst USD proti JPY

Graf: Rozdíl mezi americkými a německými 10letými výnosy ze státních dluhopisů povzbuzují růst USD proti EUR

Když se podíváme na vývoj britské libry ze širší perspektivy, pak zjistíme, že na všech měnových párech se ji podařilo zkorigoval pokles, který přišel po výsledku referenda o brexitu v červnu, k Fibonacciho hodnotám návratnosti 50 nebo 60. Podobnou situaci můžeme vidět i na páru EUR/GBP, který postupně klesá v kanálu právě k Fibonacciho hodnotě 50, která by mohla posloužit jako podpora spolu s dolní hranou trojúhelníku.  

Autor: Michala Moravcová 

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy