Rostou pochybnosti o síle německé ekonomiky

Německá průmyslová produkce propadla v prosinci nejrychleji za 16 měsíců, když meziměsíčně klesla o 1,2 procenta, nejvyšším tempem od srpna 2014. Analytici předpokládali růst o 0,4 procenta. Německá průmyslová produkce celkově v posledním čtvrtletí 2015 klesla o 0,8 procenta, což naznačuje, že pevné základy největší ekonomiky eurozóny ochabují. Navíc páteční ukazatel objednávek továren ukázal na 0,7 procentní pokles v prosinci, což nesignalizuje pro německý průmysl nic kladného.

Tradičně exportně orientovaná ekonomika musí čelit propadu zájmu o její výrobky z rozvíjejících se trhů, což se projevuje v bilanci zahraničního obchodu. Naštěstí klesající export zatím nahrazuje posilující domácí spotřeba. Tu podporuje nižší cena ropy, silný trh práce, nízké úrokové sazby a díky nízké inflaci i vyšší reálné mzdy.  Vývoz a dovoz v prosinci po sezónním očištění klesly o 1,6 procenta, a přebytek zahraničního obchodu se snížil na 18,8 miliardy eur.

Ekonomové očekávali, že vývoz stoupne o 0,5 procenta a dovoz klesne o 0,5 procenta s tím, že obchodní přebytek dosáhne 20,2 miliardy eur. Avšak za celý rok 2015 Německo zaznamenalo u přebytku zahraničního obchodu nový rekord ve výši 247,8 miliardy eur. Tento týden budou publikována data HDP za poslední čtvrtletí 2015.

GBP/CHF
testuje silnou hodnotu podpory. Pokud dnes uzavře na denním „closu" pod minimy z 19.1.2016, lze očekávat propad až k úrovním ze začátku května 2015. Graf reprezentuje aktuální situaci na finančním trhu, kdy posilují bezpečné přístavy, mezi které se řadí i švýcarský frank. K podobně silné úrovni se pomalu přibližuje i měnový pár GBP/JPY.

Zdroj: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy