Ropě se blízká na ještě lepší zítřky

Včera byly zveřejněny zásoby ropy v USA. Ty neočekávaně rostly za poslední týden o 6,8 mil. barelů. Přitom se očekával růst pouze 0,1 mil. barelů. To by mělo mít negativní růst na cenu ropy, ale jak je již zvykem v posledních měsících, ropa negativní zprávy příliš nevnímá. Právě zásoby ropy klesaly 10 týdnů po sobě a jednalo se o jeden z faktorů, které táhly růst ceny ropy. Býci na ropě se tedy zdají být mnohem silnější. Hovoří o tom i fakt, že většina největších amerických hedge fondů navýšila své long pozice na historické maxima. Celkově se pozice fondů pohybují na historických maximech, ropa WTI je tedy poslední dobou stále atraktivnějším aktivem pro velké hráče.

Graf: pozice fondů na ropě (zdroj: bloomberg)

Graf: množství dlouhých (long) pozic na ropě WTI (bílá), Brent (modrá)

Na druhou stranu velice pozitivní zprávou pro ropu je stále se zvyšující produkce ropy v USA. Ta poprvé téměř za půl století dosáhla 10 milionů barelů za den. Zároveň se stále trvajícím dodržováním snížené produkce ropy ze strany OPECu jde o signál pro další růst ropy. Zároveň Venezuele momentálně kolabuje produkce. Ropa také pozitivně reagovala na výhled, který vydal Goldman Sachs. Kde zaznělo, že banka zvyšuje své očekávání v 6 měsíčním horizontu na 82,50 dolarů za barel. Což je obrovský nárůst, při zohlednění faktu, že momentálně se ropa WTI obchoduje za 65 dolarů za barel.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti