Ropě se blízká na ještě lepší zítřky

Včera byly zveřejněny zásoby ropy v USA. Ty neočekávaně rostly za poslední týden o 6,8 mil. barelů. Přitom se očekával růst pouze 0,1 mil. barelů. To by mělo mít negativní růst na cenu ropy, ale jak je již zvykem v posledních měsících, ropa negativní zprávy příliš nevnímá. Právě zásoby ropy klesaly 10 týdnů po sobě a jednalo se o jeden z faktorů, které táhly růst ceny ropy. Býci na ropě se tedy zdají být mnohem silnější. Hovoří o tom i fakt, že většina největších amerických hedge fondů navýšila své long pozice na historické maxima. Celkově se pozice fondů pohybují na historických maximech, ropa WTI je tedy poslední dobou stále atraktivnějším aktivem pro velké hráče.

Graf: pozice fondů na ropě (zdroj: bloomberg)

Graf: množství dlouhých (long) pozic na ropě WTI (bílá), Brent (modrá)

Na druhou stranu velice pozitivní zprávou pro ropu je stále se zvyšující produkce ropy v USA. Ta poprvé téměř za půl století dosáhla 10 milionů barelů za den. Zároveň se stále trvajícím dodržováním snížené produkce ropy ze strany OPECu jde o signál pro další růst ropy. Zároveň Venezuele momentálně kolabuje produkce. Ropa také pozitivně reagovala na výhled, který vydal Goldman Sachs. Kde zaznělo, že banka zvyšuje své očekávání v 6 měsíčním horizontu na 82,50 dolarů za barel. Což je obrovský nárůst, při zohlednění faktu, že momentálně se ropa WTI obchoduje za 65 dolarů za barel.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.10.2018

16:26

Velmi klidný průběh dnes dosud nabídly finanční trhy. Odpoledne se postaralo o volatilitu na kanadském dolaru zveřejnění růstu kanadské inflace. Akciové trhy dnes přešlapují na místě, zatímco ropa Brent se dostala zpět nad 80 dolarů.

Podrobnosti

19.10.2018

09:55

Americký dolar zůstává silnější a je nejvýše od konce srpna. Akciové index pokračují v korekci zisků ze začátku týdne a výsledková sezona zatím není takovým stimulem, jako se očekávalo. Na komoditním trhu si své zisky zatím udržuje zlato.

Podrobnosti

18.10.2018

17:05

Seanci nahoru dolu dnes zažily devizové trhy, což bylo opět způsobené primárně vývojem amerického dolaru, který dopoledne ztrácel a odpoledne své ztráty zkorigoval. 

Podrobnosti