Ropě se blízká na ještě lepší zítřky

Včera byly zveřejněny zásoby ropy v USA. Ty neočekávaně rostly za poslední týden o 6,8 mil. barelů. Přitom se očekával růst pouze 0,1 mil. barelů. To by mělo mít negativní růst na cenu ropy, ale jak je již zvykem v posledních měsících, ropa negativní zprávy příliš nevnímá. Právě zásoby ropy klesaly 10 týdnů po sobě a jednalo se o jeden z faktorů, které táhly růst ceny ropy. Býci na ropě se tedy zdají být mnohem silnější. Hovoří o tom i fakt, že většina největších amerických hedge fondů navýšila své long pozice na historické maxima. Celkově se pozice fondů pohybují na historických maximech, ropa WTI je tedy poslední dobou stále atraktivnějším aktivem pro velké hráče.

Graf: pozice fondů na ropě (zdroj: bloomberg)

Graf: množství dlouhých (long) pozic na ropě WTI (bílá), Brent (modrá)

Na druhou stranu velice pozitivní zprávou pro ropu je stále se zvyšující produkce ropy v USA. Ta poprvé téměř za půl století dosáhla 10 milionů barelů za den. Zároveň se stále trvajícím dodržováním snížené produkce ropy ze strany OPECu jde o signál pro další růst ropy. Zároveň Venezuele momentálně kolabuje produkce. Ropa také pozitivně reagovala na výhled, který vydal Goldman Sachs. Kde zaznělo, že banka zvyšuje své očekávání v 6 měsíčním horizontu na 82,50 dolarů za barel. Což je obrovský nárůst, při zohlednění faktu, že momentálně se ropa WTI obchoduje za 65 dolarů za barel.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Chci číst

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti

17.01.2019

10:02

Klidnějšího průběhu včerejší seance dokázala využít pouze americký dolar, který mírně zpevnil. V pozvolných ziscích pokračoval také akciový trh, zatímco ropa po nadprůměrně volatiltní seance udržela své zisky nad 52 dolary.

Podrobnosti