Ropě se blízká na ještě lepší zítřky

Včera byly zveřejněny zásoby ropy v USA. Ty neočekávaně rostly za poslední týden o 6,8 mil. barelů. Přitom se očekával růst pouze 0,1 mil. barelů. To by mělo mít negativní růst na cenu ropy, ale jak je již zvykem v posledních měsících, ropa negativní zprávy příliš nevnímá. Právě zásoby ropy klesaly 10 týdnů po sobě a jednalo se o jeden z faktorů, které táhly růst ceny ropy. Býci na ropě se tedy zdají být mnohem silnější. Hovoří o tom i fakt, že většina největších amerických hedge fondů navýšila své long pozice na historické maxima. Celkově se pozice fondů pohybují na historických maximech, ropa WTI je tedy poslední dobou stále atraktivnějším aktivem pro velké hráče.

Graf: pozice fondů na ropě (zdroj: bloomberg)

Graf: množství dlouhých (long) pozic na ropě WTI (bílá), Brent (modrá)

Na druhou stranu velice pozitivní zprávou pro ropu je stále se zvyšující produkce ropy v USA. Ta poprvé téměř za půl století dosáhla 10 milionů barelů za den. Zároveň se stále trvajícím dodržováním snížené produkce ropy ze strany OPECu jde o signál pro další růst ropy. Zároveň Venezuele momentálně kolabuje produkce. Ropa také pozitivně reagovala na výhled, který vydal Goldman Sachs. Kde zaznělo, že banka zvyšuje své očekávání v 6 měsíčním horizontu na 82,50 dolarů za barel. Což je obrovský nárůst, při zohlednění faktu, že momentálně se ropa WTI obchoduje za 65 dolarů za barel.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

20.02.2018

10:23

Během včerejší seance jsme nebyli svědky žádných výrazných pohybů na finančních trzích. Může za to především nedostatek objemů, které chyběly na trzích kvůli státnímu svátku v USA. Dále trhům chyběly významnější fundamenty, které by dokázaly rozvlnit trhy.

Chci číst

19.02.2018

11:02

Během páteční seance jsme nebyli svědky žádného výraznějšího vzrušení v podobě zajímavějších fundamentů. Akciové trhy si ve většina případů udržely své pozice, případně přibraly další zisky. Ty přechází po korekci do klidnější fáze, kdy lze očekávat menší nárůst a spíše pohyb do strany. Zda je korekce u konce, nebo přijde další výprodej, bylo již řečeno mnoho.
Podrobnosti

16.02.2018

16:07

Ropa s největší pravděpodobností uzavře týden v zelených číslech. Už to vypadalo, že ropa po minulém týdnu, kdy dosáhla americká těžba rekordních maxim, bude nadále oslabovat. Nervozity na akciových trzích využil i americký dolar, který také částečně pomohl korekci i na ropě.

Podrobnosti