Ropě se blízká na ještě lepší zítřky

Včera byly zveřejněny zásoby ropy v USA. Ty neočekávaně rostly za poslední týden o 6,8 mil. barelů. Přitom se očekával růst pouze 0,1 mil. barelů. To by mělo mít negativní růst na cenu ropy, ale jak je již zvykem v posledních měsících, ropa negativní zprávy příliš nevnímá. Právě zásoby ropy klesaly 10 týdnů po sobě a jednalo se o jeden z faktorů, které táhly růst ceny ropy. Býci na ropě se tedy zdají být mnohem silnější. Hovoří o tom i fakt, že většina největších amerických hedge fondů navýšila své long pozice na historické maxima. Celkově se pozice fondů pohybují na historických maximech, ropa WTI je tedy poslední dobou stále atraktivnějším aktivem pro velké hráče.

Graf: pozice fondů na ropě (zdroj: bloomberg)

Graf: množství dlouhých (long) pozic na ropě WTI (bílá), Brent (modrá)

Na druhou stranu velice pozitivní zprávou pro ropu je stále se zvyšující produkce ropy v USA. Ta poprvé téměř za půl století dosáhla 10 milionů barelů za den. Zároveň se stále trvajícím dodržováním snížené produkce ropy ze strany OPECu jde o signál pro další růst ropy. Zároveň Venezuele momentálně kolabuje produkce. Ropa také pozitivně reagovala na výhled, který vydal Goldman Sachs. Kde zaznělo, že banka zvyšuje své očekávání v 6 měsíčním horizontu na 82,50 dolarů za barel. Což je obrovský nárůst, při zohlednění faktu, že momentálně se ropa WTI obchoduje za 65 dolarů za barel.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.05.2018

10:07

Včerejší seance patřila opět mezi ty zajímavější, kdy si prošly korekcí akciové trhy, ale ani na devizových trzích nebyla o volatilitu nouze. Akciové trhy vylekalo několik událostí spolu s nově formující se vládou v Itálii, komentáře D. Trumpa k obchodní dohodě s Čínou nebo kolaps turecké liry.

Chci číst

23.05.2018

11:58

Dopolední data dnes rozhýbala devizové trhy, přičemž žádného překvapení v podobě změny trendu jsme se nedočkali a náhled na měny zasažené zprávami zůstává stejný. Dopoledne trhy čekaly na postupná data PMI a Inflace z Británie. 

Podrobnosti

23.05.2018

10:14

Americký dolar zažil seanci jako na houpačce, kdy dopoledne začal ztrácet a během americké seance začal opět zpevňovat a své ztráty si vzal opět zpět. Podobný vývoj byl k vidění i na ostatních devizových trzích v páru proti americkému dolaru.

Podrobnosti