Ropa WTI je už nad 65 dolary za barel

Ropa začala během včerejší seance razantní nárůst a býci zatím zůstávají aktivní i během dnešní seance. Ropa začala nejdříve růst v reakci na oznámení amerického ropného institutu API, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 2,7 mil. barelů. To by byl největší pokles od začátku ledna a zároveň velké překvapení vzhledem k tomu, že EIA odhaduje růst zásob o 2,6 mil. barelů. Rostoucí produkce ropy v USA na rekordní maxima zatím byla hlavním katalyzátorem cenových výkyvů na ropě. Ta může tento týden znovu atakovat historická maxima a smazat dosavadní zisky na ropě. Mezitím Saudský princ Mohammed bin Salman během setkání s Trumpem v Bílém domě uvedl, že vnímá do budoucna trh s ropu jako stabilní.

Další zpráva, která podpořila růst cen na ropě, se týkala rostoucího napětí na Středím východě mezi Saudskou Arábii a Iránem. Především jde o obavy z potencionálního přerušení dodávek, což by mělo ještě výraznější dopad na cenu ropy. Zároveň byly zveřejněny zprávy, že by kvůli Iránskému jadernému programu mohlo USA obnovit sankce vůči Iránu. Zprávy přicházejí uprostřed období, kdy se množí spekulace ohledně možné nefunkčnosti produkčních škrtů ze strany OPEC a Ruska. Ty byly hlavním motorem růstu cen na ropě, ale s vyššími cenami zvýšily svou produkci USA a zatím z vyšších cen výrazně těží a brání ropě v dalším růstu. S cenou ropy na aktuálních úrovních bude složité zpomalit břidlicové těžaře v USA. Paradoxně USA potřebuje vyšší ceny ropy stejně tak jako OPEC a Rusko.  

Graf: Výhled produkce ropy v USA pro rok 2018 (Zdroj: Bloomberg.com) 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.09.2018

16:25

Dnešnímu obchodování na finančních trzích chybí dostatek důležitějších fundamentů, které by ovlivnily dosavadní sentiment na finančních trzích. Většina trhů je ovlivněna včerejším rozhodnutím amerického prezidenta o nových clech na čínské dovozy, ačkoliv se akciové index dostaly z včerejšího prodejního tlaku.

Podrobnosti

18.09.2018

14:28

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července.

Podrobnosti

18.09.2018

10:07

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy.

Podrobnosti