Ropa WTI je už nad 65 dolary za barel

Ropa začala během včerejší seance razantní nárůst a býci zatím zůstávají aktivní i během dnešní seance. Ropa začala nejdříve růst v reakci na oznámení amerického ropného institutu API, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 2,7 mil. barelů. To by byl největší pokles od začátku ledna a zároveň velké překvapení vzhledem k tomu, že EIA odhaduje růst zásob o 2,6 mil. barelů. Rostoucí produkce ropy v USA na rekordní maxima zatím byla hlavním katalyzátorem cenových výkyvů na ropě. Ta může tento týden znovu atakovat historická maxima a smazat dosavadní zisky na ropě. Mezitím Saudský princ Mohammed bin Salman během setkání s Trumpem v Bílém domě uvedl, že vnímá do budoucna trh s ropu jako stabilní.

Další zpráva, která podpořila růst cen na ropě, se týkala rostoucího napětí na Středím východě mezi Saudskou Arábii a Iránem. Především jde o obavy z potencionálního přerušení dodávek, což by mělo ještě výraznější dopad na cenu ropy. Zároveň byly zveřejněny zprávy, že by kvůli Iránskému jadernému programu mohlo USA obnovit sankce vůči Iránu. Zprávy přicházejí uprostřed období, kdy se množí spekulace ohledně možné nefunkčnosti produkčních škrtů ze strany OPEC a Ruska. Ty byly hlavním motorem růstu cen na ropě, ale s vyššími cenami zvýšily svou produkci USA a zatím z vyšších cen výrazně těží a brání ropě v dalším růstu. S cenou ropy na aktuálních úrovních bude složité zpomalit břidlicové těžaře v USA. Paradoxně USA potřebuje vyšší ceny ropy stejně tak jako OPEC a Rusko.  

Graf: Výhled produkce ropy v USA pro rok 2018 (Zdroj: Bloomberg.com) 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

26.04.2018

09:52

Včerejší seance byla opět bez významných fundamentů a trhy byly především o americkém dolaru, který po menší korekci, když se ocitl na silné rezistenci, pokračoval opět v posilování.

Chci číst

25.04.2018

17:04

Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích.

Podrobnosti

25.04.2018

09:59

Akciové indexy jsou opět ve výraznější korekci poté, co desetileté výnosy překonaly 3% hranici. Ta byla již několikrát skloňována jako psychologická úroveň, která může způsobit při jejích dosažení paniku na finančních trzích, což se i stalo.

Podrobnosti