Ropa uzavře aktuální týden v červených číslech

Ropa s největší pravděpodobností uzavře po dvou ziskových týdnech ve ztrátě. Obavy panují ohledně rostoucí produkce z břidlic v USA a nově zavedených sazeb prezidenta Donalda Trumpa, který hrozí globální „trade war“ obchodní válkou. Americká produkce ropy přerostla rekordní maxima, přičemž denně vytěží přes 10 milionů barelů. Mezitím státy kartelu OPEC minulý měsíc zredukovaly celkovou produkci na desetiměsíční minima. To hlavně kvůli nižší produkci z Venezuely a údržbě ve Spojených emirátech. Produkce klesla v únoru o 80 000 barelů za den na 32,8 milionů barelů denně. OPEC zatím pokračuje v produkčních škrtech a snaží se zredukovat globální nadbytek ropy, toho využívá USA, kde produkce dále roste. Ropě nepomohl ani v poslední době posilující dolar společně se středečními výsledky zásoby ropy. Ty rostly o 3 miliony barelů za týden a ropa hledající směr jakým by se mohla vydat, začala oslabovat. Včerejší Trumpovi komentáře také nepomohly nijak ropě k jejímu vzpamatování. Kde Trump plánuje zavést clo na dovoz ocele ve výši 25% a 10% na hliník, to by mohlo mít z několika důvodů dopad také na ropu. Jedním z nich je prodej rizikových aktiv, jelikož se investoři obávají, jaký dopad by mohla mít obchodní válka na ekonomický růst. Druhým je dopad na výrobce potrubí pro břidlicovou ropu, kteří používají dovážené kovy. Ty předpokládají, že vyšší cla zapříčiní nárůst nákladů o 76 milionů dolarů za typické potrubí, jaké nyní operuje z pobřeží Mexického zálivu do Texasu. Větší projekty by stály až o 300 milionů dolarů více.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti