Ropa uzavře aktuální týden v červených číslech

Ropa s největší pravděpodobností uzavře po dvou ziskových týdnech ve ztrátě. Obavy panují ohledně rostoucí produkce z břidlic v USA a nově zavedených sazeb prezidenta Donalda Trumpa, který hrozí globální „trade war“ obchodní válkou. Americká produkce ropy přerostla rekordní maxima, přičemž denně vytěží přes 10 milionů barelů. Mezitím státy kartelu OPEC minulý měsíc zredukovaly celkovou produkci na desetiměsíční minima. To hlavně kvůli nižší produkci z Venezuely a údržbě ve Spojených emirátech. Produkce klesla v únoru o 80 000 barelů za den na 32,8 milionů barelů denně. OPEC zatím pokračuje v produkčních škrtech a snaží se zredukovat globální nadbytek ropy, toho využívá USA, kde produkce dále roste. Ropě nepomohl ani v poslední době posilující dolar společně se středečními výsledky zásoby ropy. Ty rostly o 3 miliony barelů za týden a ropa hledající směr jakým by se mohla vydat, začala oslabovat. Včerejší Trumpovi komentáře také nepomohly nijak ropě k jejímu vzpamatování. Kde Trump plánuje zavést clo na dovoz ocele ve výši 25% a 10% na hliník, to by mohlo mít z několika důvodů dopad také na ropu. Jedním z nich je prodej rizikových aktiv, jelikož se investoři obávají, jaký dopad by mohla mít obchodní válka na ekonomický růst. Druhým je dopad na výrobce potrubí pro břidlicovou ropu, kteří používají dovážené kovy. Ty předpokládají, že vyšší cla zapříčiní nárůst nákladů o 76 milionů dolarů za typické potrubí, jaké nyní operuje z pobřeží Mexického zálivu do Texasu. Větší projekty by stály až o 300 milionů dolarů více.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti