Ropa se nakonec na 100 dolarů podívat nemusí

Zprávy z posledních několika týdnů naznačují smíšený výhled na následující vývoj na ropném trhu. Ropa Brent hranice 100 dolarů za barel možná ani nemusí dosáhnout, ačkoliv produkce iránské ropy pokračuje v poklesu. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) totiž začíná vyvíjet tlak na OPEC a ostatní producenty, aby začaly zvyšovat těžbu. Ruský prezident Vladimir Putin by rád viděl ropu na nižších úrovních, v čemž se shoduje s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který na twitteru tlačí na země Blízkého východu, aby zvýšily produkci. OPEC na svém posledním zasedání v září rozhodl, že nenavýší produkci ropy a Mezinárodní měnový fond tento týden zhoršil svůj odhad růstu globální ekonomiky, posilující obavy ohledně poklesu poptávky po ropě.

Ropa dokázala minulý týden třikrát navýšit letošní maxima, když se její růst zastavil na 86,70 dolarech za barel. Cena ropy poté sestoupila na nižší úrovně, což bylo primárně způsobeno krátkodobou překoupeností na trhu a negativním sentimentem na finančních trzích, který způsobil náhlý nárůst výnosů z amerických dluhopisů. K pobřeží Mexického zálivu mezitím zavítal hurikán Micheal, dosahující již čtvrtého stupně, ohrožující několik desítek ropných plošin, který může následně způsobit výpadek ropné produkce. Ropa se tedy nadále drží na zvýšených úrovních, to však nemusí trvat příliš dlouho, ačkoliv americké sankce na íránský obchod s ropou jsou již za dveřmi.

Ropa má však za zády velmi silný fundamente v podobě amerických sankcí na iránský obchod s ropou. Ty by mohli potencionálně připravit ropný trh o 1 - 1,5 mil. barelů denně. To by mohlo společně s pokračujícími výpadky z Venezuely stačit, aby se ropa dostala na 100 dolarů za barel. Záleží však, jestli americké sankce zataví dva největší odběratele iránské ropy Čínu a Indii. Podle všeho budou tyto dvě země v nákupech iránské ropy pokračovat a otázkou zůstává, kolik ropy nakonec bude tedy z Iránu chybět.

Podle posledních dat Čína přestala dovážet ropu z USA, konkrétně v září dovezla desetkrát méně ropy, než v srpnu. To může být zároveň jedna ze zbraní, kterou chce Čína použít v obchodních válkách, již dříve však čínští zástupci oznámili, že hodlají pokračovat v nákupech iránské ropy. Americké sankce by pak Čína mohla obejít např. pomocí barterového obchodu. Podobně se chce vyhnout americkým sankcím Indie, která podle indického ropného ministra Dharmendra Pradhana bude pokračovat v nákupech iránské ropy. Země podle něj zvažuje vývoj jiného platebního systému, který by jako měnu používal indickou rupii. Během předchozích amerických sankcí mezi roky 2012 a 2015 Indie pokračovala v nákupech iránské ropy, ačkoliv byla nucena dovozy výrazně omezit. Americké sankce vstoupí v platnost 4. listopadu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti