Ropa pokračuje v rally, dolar zůstává silnější

Nervozita na finančních trzích zůstává, avšak stále jsme pouze u hrozeb, které se však stupňují a při jejím dosažení by se jednalo o velký problém pro globální ekonomiku. EU včera varovala USA před zavedením 20% cla na evropské automobily hrozbou uvalení dalších cel na zboží v hodnotě až 300 mld. dolarů. To společně s dalšími tvrzeními, kterými chce odvrátit další vyhrocení sporu, uvedla EU v desetistránkovém dopise, který zaslala americkému ministerstvu obchodu. Dále v dopise EU upozorňuje, že cla jsou neospravedlnitelná a nedávala by ekonomický smysl i z pohledu národní bezpečnosti, na což se odvolává americká administrativa. Dále EU upozorňuje, že evropské automobilky vyrobí v USA cca. 3 miliony aut ročně a vytvořily přes 400 000 pracovních míst. Důležité je však upozornit, že EU uplatňuj na dovoz amerických automobilů 10 % clo, přičemž USA uplatňují pouze 2,5 %. EU loni do USA vyvezla osobní automobily za 35 mld. eur, zatímco hodnota amerického dovozu činila 6,2 mld. eur.

Politická témata hýbala i devizovým trhem, konkrétně evropskou měnou, kterou lehce podpořil kompromis, ke kterému došly v Německu sesterská CSU a CDU. Poté co ministr vnitra Seehofer pohrozil svou rezignací, což by mohlo potencionálně ohrozit budoucnost spolkové vlády se strany dohodly na zřízení tranzitních center na hranicích s Rakouskem, kde by měly být odmítnuti migranti bez nároku na azyl v Německu a posláni do zemí, kde jim byl azyl přidělen. Další kroky jsou však podmíněny souhlasem dotčených států, kam budou migranti vraceni, případně chce Německo řešit další postup s v rámci dohody s Rakouskem. Zpráva pomohla především evropské měně, kde po většinu včerejší seance byl však silnější americký dolar, který demonstroval svou sílu i na ostatních měnových párech. Silnější dolar drží pod tlakem drahé kovy a ostatní komodity, přičemž ropa WTI opět překonala své dosavadní maximum a během dnešní seance by mohla atakovat úroveň 75 dolarů za barel.

Z včerejších fundamentů nebyly zveřejněny žádné, které by ovlivnily výrazněji vývoj na finančních trzích. Nicméně několik dat, především indexů nákupních manažerů (PMI), příjemně překvapila výhled pro pokračování expanze v globální ekonomice. Výrobní PMI ve Španělsku, Itálii nebo Švýcarsku vykázalo pozitivní překonání konsenzu, což značí chuť dále vyrábět. Žádnou změnu nenabídlo PMI v EU a Německu, naopak ve Francii ještě lehce kleslo. Zároveň však data z trhu práce v EU poukazují na utahující se trh práce, kde klesla míra nezaměstnanosti na 8,4%. Co však potvrzuje silnější ekonomiku v USA, je index ISM pro americký výrobní sektor. Ten se dostal nad 60 bodů a překonal konsenzus na 58,5 bodech.  

Z dnešních fundamentů by opět neměl žádný výrazně překvapit finanční trhy, které budou vyčkávat především na páteční data z amerického trhu práce. V 10:30 bude zveřejněno b Británii PMI za sektor stavebnictví. V 11:00 maloobchodní prodeje v EU. V 15:30 PMI za výrobní sektor v Kanadě. Zítra ve 3:30 ráno bude zveřejněna obchodní bilance v Austrálii společně s maloobchodními prodeji, což může způsobit zvýšenou volatilitu na australském dolaru.

Čínský juan, který můžete nově obchodovat u společnosti Bossa i vinou hrozby z obchodních válek silně oslabil, zároveň se však na oslabování podepsal i silnější americký dolar a stahování likvidity FEDu. Americký prezident Donald Trump obvinil Čínu z umělé devalvace měny, což pomáhá čínským exportérům a zároveň znevýhodňuje americké dovozce. Je však evidentní, že vinu nese částečně jak Trump, tak silný americký dolar.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

20.07.2018

15:13

Dnes odpoledne v 14:30 byly zveřejněny výsledky kanadského růstu inflace. Úvodem nutno podotknout, že kanadský dolar čekal na výsledky jako na slitovaní, což je patrné ze samotné reakce trhu. Kanadský dolar na měnovém páru USDCAD od začátku dnešní seance vytvořil rozpětí 50 pips.

Chci číst

20.07.2018

11:38

Během včerejší seance na trhy dorazilo pouze velmi málo fundamentů, tudíž si trhy prošly poměrně klidnou seancí. Z makroekonomických zpráv stojí za zmínku pouze maloobchodní prodeje v Británii, které nečekaně klesly o 0,5%, ačkoliv se očekával lehký růst o 0,1%.

Chci číst

19.07.2018

16:01

Dnešní poměrně slabší seanci na fundamentální zprávy opět ovládl americký dolar. Na všech měnových párech je dominantnější měnou a jeho vývoj se nadále promítá do vývoje na drahých kovech, které zůstávají pod prodejním tlakem.

Podrobnosti