Ropa pokračuje v rally, dolar zůstává silnější

Nervozita na finančních trzích zůstává, avšak stále jsme pouze u hrozeb, které se však stupňují a při jejím dosažení by se jednalo o velký problém pro globální ekonomiku. EU včera varovala USA před zavedením 20% cla na evropské automobily hrozbou uvalení dalších cel na zboží v hodnotě až 300 mld. dolarů. To společně s dalšími tvrzeními, kterými chce odvrátit další vyhrocení sporu, uvedla EU v desetistránkovém dopise, který zaslala americkému ministerstvu obchodu. Dále v dopise EU upozorňuje, že cla jsou neospravedlnitelná a nedávala by ekonomický smysl i z pohledu národní bezpečnosti, na což se odvolává americká administrativa. Dále EU upozorňuje, že evropské automobilky vyrobí v USA cca. 3 miliony aut ročně a vytvořily přes 400 000 pracovních míst. Důležité je však upozornit, že EU uplatňuj na dovoz amerických automobilů 10 % clo, přičemž USA uplatňují pouze 2,5 %. EU loni do USA vyvezla osobní automobily za 35 mld. eur, zatímco hodnota amerického dovozu činila 6,2 mld. eur.

Politická témata hýbala i devizovým trhem, konkrétně evropskou měnou, kterou lehce podpořil kompromis, ke kterému došly v Německu sesterská CSU a CDU. Poté co ministr vnitra Seehofer pohrozil svou rezignací, což by mohlo potencionálně ohrozit budoucnost spolkové vlády se strany dohodly na zřízení tranzitních center na hranicích s Rakouskem, kde by měly být odmítnuti migranti bez nároku na azyl v Německu a posláni do zemí, kde jim byl azyl přidělen. Další kroky jsou však podmíněny souhlasem dotčených států, kam budou migranti vraceni, případně chce Německo řešit další postup s v rámci dohody s Rakouskem. Zpráva pomohla především evropské měně, kde po většinu včerejší seance byl však silnější americký dolar, který demonstroval svou sílu i na ostatních měnových párech. Silnější dolar drží pod tlakem drahé kovy a ostatní komodity, přičemž ropa WTI opět překonala své dosavadní maximum a během dnešní seance by mohla atakovat úroveň 75 dolarů za barel.

Z včerejších fundamentů nebyly zveřejněny žádné, které by ovlivnily výrazněji vývoj na finančních trzích. Nicméně několik dat, především indexů nákupních manažerů (PMI), příjemně překvapila výhled pro pokračování expanze v globální ekonomice. Výrobní PMI ve Španělsku, Itálii nebo Švýcarsku vykázalo pozitivní překonání konsenzu, což značí chuť dále vyrábět. Žádnou změnu nenabídlo PMI v EU a Německu, naopak ve Francii ještě lehce kleslo. Zároveň však data z trhu práce v EU poukazují na utahující se trh práce, kde klesla míra nezaměstnanosti na 8,4%. Co však potvrzuje silnější ekonomiku v USA, je index ISM pro americký výrobní sektor. Ten se dostal nad 60 bodů a překonal konsenzus na 58,5 bodech.  

Z dnešních fundamentů by opět neměl žádný výrazně překvapit finanční trhy, které budou vyčkávat především na páteční data z amerického trhu práce. V 10:30 bude zveřejněno b Británii PMI za sektor stavebnictví. V 11:00 maloobchodní prodeje v EU. V 15:30 PMI za výrobní sektor v Kanadě. Zítra ve 3:30 ráno bude zveřejněna obchodní bilance v Austrálii společně s maloobchodními prodeji, což může způsobit zvýšenou volatilitu na australském dolaru.

Čínský juan, který můžete nově obchodovat u společnosti Bossa i vinou hrozby z obchodních válek silně oslabil, zároveň se však na oslabování podepsal i silnější americký dolar a stahování likvidity FEDu. Americký prezident Donald Trump obvinil Čínu z umělé devalvace měny, což pomáhá čínským exportérům a zároveň znevýhodňuje americké dovozce. Je však evidentní, že vinu nese částečně jak Trump, tak silný americký dolar.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti