Ropa opět trochu levnější v reakci na předpovědi růstu zásob

Ropa začala klesat v reakci na předpovědi, že zásoby ropy v USA se rozšiřují již čtvrtý týden v řadě. Také se objevují otázky ohledně úspěchu OPECu v omezování těžby podporující růst na ropě. Ropa dokázala realizovat minulý týden menší zisky v reakci na pomaleji rostoucí zásoby v USA a zprávu ze Saudské Arábie, která by mohla snížit exporty o dalších 100 000 barelů denně. Již se zdálo, že ropa společně se zklidňujícím se akciovým trhem naváže na předchozí zisky a začne minimálně likvidovat ztráty ze začátku února. Nakonec opět koriguje své zisky a fundamenty z USA ji brzdí v dalším růstu.

Přitom je to právě USA, která těží z vyšších cen ropy a produkčních škrtů ze strany OPEC a Ruska. A to doslova, jelikož se těžba v USA z týdne na týden zvýšila o více jak 300 000 barelů za den. Pro představu rostla těžba ropy za týden stejně rychle, jako rostla minulý rok za 4 měsíce. Což jen potvrzuje obrovský nárůst těžby v USA od doby produkčních škrtů ze strany OPECu. Právě obrovský nárůst těžby v USA způsobil korekci na ropě podpořenou silnějším dolarem a korekcí na akciových trzích. Poté co dostala ropa již zmíněný stimul v podobě nahodilého fundamentu ze Saudské Arábie a pomalejšího růstu zásob, začala lehce posilovat. Nyní je však situace zase trochu jiná. 

Zásoby ropy se zatím drží od lenového probuzení v kladných číslech. A to po deseti po sobě jdoucích týdnech ztrát, které podporovali růst ropy. Zásoby ropy se zatím drží nad 420 miliony barely a další růst zásob společně s rostoucí těžbou drží případný růst cen ropy zkrátka. Nijak situaci nepomáhá ani americký dolar, který od konce minulého týdne výrazně posiluje a ačkoliv ropa dlouho odolávala, nakonec zareagovala stejně, jako ostatní komodity po kterých začal klesat apetit a začaly slábnout. Report o zásobách ropy v USA je kvůli pondělnímu státnímu svátku posunutý na zítra (čtvrtek).

OPEC opakuje svůj závazek k rebalancování trhu s ropu a možnému prodloužení produkčních škrtů společně s Ruskem. Primárně se však nyní investoři soustředí na americké zásoby. Ty budou ovlivňovat v následujících dnech cenu ropy. Ropa WTI začátkem týdne obchodovala nad 62 dolary za barel, ale během dnešní seance se dostala zpět pod 61 dolarů. Z technického hlediska by ropa po několika poměrně volitelnějších týdnech mohla nabídnout spíše pohyb do strany bez výraznějšího trendu. Uvidíme však jak dopadnou zítřejší výsledky a zda ropa v budoucnu naplní očekávání předních světových bank, podle kterých by měla, v horizontu příštích šesti měsíců dosáhnou úrovně 80 dolarů za barel.

Graf: Vývoj růstu těžby ropy v USA

Zdroj: ycharts.com, Bloomberg.com

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti