Ropa opět trochu levnější v reakci na předpovědi růstu zásob

Ropa začala klesat v reakci na předpovědi, že zásoby ropy v USA se rozšiřují již čtvrtý týden v řadě. Také se objevují otázky ohledně úspěchu OPECu v omezování těžby podporující růst na ropě. Ropa dokázala realizovat minulý týden menší zisky v reakci na pomaleji rostoucí zásoby v USA a zprávu ze Saudské Arábie, která by mohla snížit exporty o dalších 100 000 barelů denně. Již se zdálo, že ropa společně se zklidňujícím se akciovým trhem naváže na předchozí zisky a začne minimálně likvidovat ztráty ze začátku února. Nakonec opět koriguje své zisky a fundamenty z USA ji brzdí v dalším růstu.

Přitom je to právě USA, která těží z vyšších cen ropy a produkčních škrtů ze strany OPEC a Ruska. A to doslova, jelikož se těžba v USA z týdne na týden zvýšila o více jak 300 000 barelů za den. Pro představu rostla těžba ropy za týden stejně rychle, jako rostla minulý rok za 4 měsíce. Což jen potvrzuje obrovský nárůst těžby v USA od doby produkčních škrtů ze strany OPECu. Právě obrovský nárůst těžby v USA způsobil korekci na ropě podpořenou silnějším dolarem a korekcí na akciových trzích. Poté co dostala ropa již zmíněný stimul v podobě nahodilého fundamentu ze Saudské Arábie a pomalejšího růstu zásob, začala lehce posilovat. Nyní je však situace zase trochu jiná. 

Zásoby ropy se zatím drží od lenového probuzení v kladných číslech. A to po deseti po sobě jdoucích týdnech ztrát, které podporovali růst ropy. Zásoby ropy se zatím drží nad 420 miliony barely a další růst zásob společně s rostoucí těžbou drží případný růst cen ropy zkrátka. Nijak situaci nepomáhá ani americký dolar, který od konce minulého týdne výrazně posiluje a ačkoliv ropa dlouho odolávala, nakonec zareagovala stejně, jako ostatní komodity po kterých začal klesat apetit a začaly slábnout. Report o zásobách ropy v USA je kvůli pondělnímu státnímu svátku posunutý na zítra (čtvrtek).

OPEC opakuje svůj závazek k rebalancování trhu s ropu a možnému prodloužení produkčních škrtů společně s Ruskem. Primárně se však nyní investoři soustředí na americké zásoby. Ty budou ovlivňovat v následujících dnech cenu ropy. Ropa WTI začátkem týdne obchodovala nad 62 dolary za barel, ale během dnešní seance se dostala zpět pod 61 dolarů. Z technického hlediska by ropa po několika poměrně volitelnějších týdnech mohla nabídnout spíše pohyb do strany bez výraznějšího trendu. Uvidíme však jak dopadnou zítřejší výsledky a zda ropa v budoucnu naplní očekávání předních světových bank, podle kterých by měla, v horizontu příštích šesti měsíců dosáhnou úrovně 80 dolarů za barel.

Graf: Vývoj růstu těžby ropy v USA

Zdroj: ycharts.com, Bloomberg.com

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2018

11:03

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě.

Chci číst

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti