Ropa má nakročeno k dalšímu velmi ziskovému týdnu v tomto roce

Ropa má namířeno na největší týdenní zisk od července 2017. To vše uprostřed rostoucích obav z možného přerušení dodávek, což může výrazněji ovlivnit klesající globální nadbytek. Ropa WTI si zatím došla pro více jak 8% za pouhý týden, kdy z trhů spadly obavy z obchodních válek, ale zároveň se objevilo nové riziko útoku USA na Sýrii kvůli chemickým útokům. To v posledních dnech polevilo, ale sentiment na ropě zůstává nadále pozitivní, poté co ropa atakovala nová maxima. USA získala mimo jiné podporu Velké Británie a Francie při případném útoku na Sýrii, útok chemickými zbraněmi však musí být řádně vyšetřen. OPEC a Rusko mohou mimo jiné prohlásit, že produkční škrty odstranily téměř veškerý přebytek nabídky. Zároveň nervózní situace na Středním východě mezi Saudskou Arábií a Iránem vyvolala obavy z dalšího přerušení dodávek. Nijak výrazně tomu nepomohla ani balistická raketa, kterou během týdne odpálila Saudská Arábie.

Tento týden byl zároveň zveřejněn zisk největší těžební společnosti na světě Saudi Aramco. Ta odložila své IPO až na rok 2019, právě kvůli nízkým cenám ropy, které za poslední týden zaznamenaly výrazný nárůst. Odložení IPO však nezasáhne zásadně pokladnu Saudi Aramco, ta vykázala za prvních 6 měsíců v roce 2017 33.8 miliard dolarů.

Graf: Klesající nadbytek ropných zásob (Zdroj: IEA)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

26.04.2018

09:52

Včerejší seance byla opět bez významných fundamentů a trhy byly především o americkém dolaru, který po menší korekci, když se ocitl na silné rezistenci, pokračoval opět v posilování.

Chci číst

25.04.2018

17:04

Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích.

Podrobnosti

25.04.2018

09:59

Akciové indexy jsou opět ve výraznější korekci poté, co desetileté výnosy překonaly 3% hranici. Ta byla již několikrát skloňována jako psychologická úroveň, která může způsobit při jejích dosažení paniku na finančních trzích, což se i stalo.

Podrobnosti