Ropa má nakročeno k dalšímu velmi ziskovému týdnu v tomto roce

Ropa má namířeno na největší týdenní zisk od července 2017. To vše uprostřed rostoucích obav z možného přerušení dodávek, což může výrazněji ovlivnit klesající globální nadbytek. Ropa WTI si zatím došla pro více jak 8% za pouhý týden, kdy z trhů spadly obavy z obchodních válek, ale zároveň se objevilo nové riziko útoku USA na Sýrii kvůli chemickým útokům. To v posledních dnech polevilo, ale sentiment na ropě zůstává nadále pozitivní, poté co ropa atakovala nová maxima. USA získala mimo jiné podporu Velké Británie a Francie při případném útoku na Sýrii, útok chemickými zbraněmi však musí být řádně vyšetřen. OPEC a Rusko mohou mimo jiné prohlásit, že produkční škrty odstranily téměř veškerý přebytek nabídky. Zároveň nervózní situace na Středním východě mezi Saudskou Arábií a Iránem vyvolala obavy z dalšího přerušení dodávek. Nijak výrazně tomu nepomohla ani balistická raketa, kterou během týdne odpálila Saudská Arábie.

Tento týden byl zároveň zveřejněn zisk největší těžební společnosti na světě Saudi Aramco. Ta odložila své IPO až na rok 2019, právě kvůli nízkým cenám ropy, které za poslední týden zaznamenaly výrazný nárůst. Odložení IPO však nezasáhne zásadně pokladnu Saudi Aramco, ta vykázala za prvních 6 měsíců v roce 2017 33.8 miliard dolarů.

Graf: Klesající nadbytek ropných zásob (Zdroj: IEA)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

26.03.2019

17:35

Sentiment z včerejší seance zatím na trzích přetrvává a nic zásadního se oproti včerejší seanci nezměnilo. EURUSD se dnes vrátilo zpět pod 1.13, když se na trh vrátili medvědi. Akciové indexy dnes posilují poté, co se otřepaly z pátečního výprodeje.

Chci číst

26.03.2019

16:46

Probíhající obchodní válka USA a Číny a nejistota kolem vývoje vyjednávání obchodní dohody dokázala již koncem minulého roku přibrzdit růst druhé největší ekonomiky světa. Obavy ze zpomalení Číny přetrvávají i nadále a některé měny mohou být na její zpomalení více náchylné.

Chci číst

26.03.2019

12:07

Akciové indexy se otřepaly z obav kolem zpomalení globálního růstu a zastavily dosavadní propad. Devizové trhy vstoupily do nového týdne v klidném tempu, nejvíce se dařilo australskému dolaru. Ropa WTI dnes již zpevňuje nad 59 dolarů za barel.

Chci číst