Ropa má nakročeno k dalšímu velmi ziskovému týdnu v tomto roce

Ropa má namířeno na největší týdenní zisk od července 2017. To vše uprostřed rostoucích obav z možného přerušení dodávek, což může výrazněji ovlivnit klesající globální nadbytek. Ropa WTI si zatím došla pro více jak 8% za pouhý týden, kdy z trhů spadly obavy z obchodních válek, ale zároveň se objevilo nové riziko útoku USA na Sýrii kvůli chemickým útokům. To v posledních dnech polevilo, ale sentiment na ropě zůstává nadále pozitivní, poté co ropa atakovala nová maxima. USA získala mimo jiné podporu Velké Británie a Francie při případném útoku na Sýrii, útok chemickými zbraněmi však musí být řádně vyšetřen. OPEC a Rusko mohou mimo jiné prohlásit, že produkční škrty odstranily téměř veškerý přebytek nabídky. Zároveň nervózní situace na Středním východě mezi Saudskou Arábií a Iránem vyvolala obavy z dalšího přerušení dodávek. Nijak výrazně tomu nepomohla ani balistická raketa, kterou během týdne odpálila Saudská Arábie.

Tento týden byl zároveň zveřejněn zisk největší těžební společnosti na světě Saudi Aramco. Ta odložila své IPO až na rok 2019, právě kvůli nízkým cenám ropy, které za poslední týden zaznamenaly výrazný nárůst. Odložení IPO však nezasáhne zásadně pokladnu Saudi Aramco, ta vykázala za prvních 6 měsíců v roce 2017 33.8 miliard dolarů.

Graf: Klesající nadbytek ropných zásob (Zdroj: IEA)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.09.2018

16:25

Dnešnímu obchodování na finančních trzích chybí dostatek důležitějších fundamentů, které by ovlivnily dosavadní sentiment na finančních trzích. Většina trhů je ovlivněna včerejším rozhodnutím amerického prezidenta o nových clech na čínské dovozy, ačkoliv se akciové index dostaly z včerejšího prodejního tlaku.

Podrobnosti

18.09.2018

14:28

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července.

Podrobnosti

18.09.2018

10:07

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy.

Podrobnosti