Ropa koncem týdne opět v zelených číslech

Ropa s největší pravděpodobností uzavře týden v zelených číslech. Už to vypadalo, že ropa po minulém týdnu, kdy dosáhla americká těžba rekordních maxim, bude nadále oslabovat. Nervozity na akciových trzích využil i americký dolar, který také částečně pomohl korekci i na ropě. Nakonec však ropa pouze otestovala low z minulého týdne a byl to právě americký dolar, který pomohl začít ropě likvidovat ztráty. Ten klesl na tříletá minima, poté co začala klesat averze k riziku a vzrostla poptávka po rizikovějších aktivech. Ropa se tedy zatím veze spolu s pozitivnějším sentimentem na akciových trzích. Pro růst ropy hovořilo tento týden i pár fundamentů. Zásoby ropy v USA rostly trochu pomaleji jak minulý týden a to o 1,8 mil. barelů. Zároveň se objevila ve středu večer zpráva, že by Saudská Arábie mohla snížit export ropy o dalších 100 000 barelů. Na to reagovala ropa posílením a z reakce bylo vidět, že to bylo přesně to co ropa potřebovala. Zatímco cena ropy znovu začala růst, stále přetrvávají obavy, že americká produkce vykompenzuje pokusy OPECu snížit globální přebytek ropy.

Americký dolar během dnešní seance razantně odmítl nižší ceny již zmíněného tříletého minima a začal výrazně posilovat. Na vývoj ceny ropy to však nemělo nijak zásadní dopad. Ta dnes spíše stagnuje a lehce ztrácí, ale stále si udržuje dosavadní zisky. Silnější ropa pomohla k ziskům i kanadskému dolaru. Ten by mohl po dvou negativních týdnech uzavřít v zelených číslech, americký dolar je však na páru USDCAD silnější a tlačí cenu vzhůru. Budoucí vývoj na ropě zůstává stále trochu nejistý, z dlouhodobého hlediska však hovoří fundament pro její růst a měli by jsme se ho v nejbližší době také opět dočkat. 

Graf: Srovnání vývoje ropy WTI a indexu amerického dolaru (Zdroj: Bloomberg.com) 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti