Ropa je zpět na dosah 71 dolarů za barel

Včerejší seance proběhla v poměrně klidném tempu, přičemž jsme postrádali významnější makroekonomické zprávy. Na devizovém trhu posiloval opět především americký dolar, což se projevilo do vývoje ostatních měnových párů. I přesto však trh EURUSD dokázal udržet v blízkosti úrovně 1,19 spolu s lehkým růstem akciových trhů v Evropě. Prudce se včera začala propadat cena ropy WTI poté, co včera téměř atakovala 71 dolarů za barel. Ropě poté pomohl projev Donalada Trumpa, který se pravděpodobně definitivně vyjádřil k jaderné dohodě s Iránem, na co měl čas do 12. května. Jednalo o zprávu spíše pozitivní pro cenu ropy, jelikož Trump potvrdil, že USA odstoupí od jaderné dohody s Iránem. Podle něj je smlouva neúčinná, jelikož nezabránila Iránu, aby pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Zároveň Trump dodal, že znovu obnoví sankce vůči Iránu, které byly právě díky jaderné dohodě pozastaveny. Trump označil dohodu za shnilou až k jejímu samotnému jádru a za příliš jednostrannou, na které profituje pouze Irán. Podle něj by pokračování v dohodě vedlo brzy k závodu v jaderném zbrojení. Krátce po Trumpovo vystoupení vystoupil v přímém přenosu íránský prezident Hasan Ruhání, kdy ubezpečil, že Irán bude nadále dodržovat jadernou dohodu z roku 2015. Podobně se vyjádřili i ostatní státy, které uzavřely s Iránem jadernou dohodu a to Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a Evropská unie.  Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění sankcí vůči Iránu. Mezitím včera zaútočila izraelská armáda na sklad zbraní íránských revolučních gard v Sýrii, což eskaluje situace na Blízkém východě.

Během dnešní seance bude důležité, jak se bude vyvíjet situace na Blízkém východě, především to bude zajímat investory na ropě. Z makroekonomických zpráv bude v 14:30 zveřejněno PPI v USA. V 14:30 jsou na programu stavební povolenky v USA a v 16:30 americké zásoby ropy. Ve 23:00 bude zasedat novozélandská centrální banka, která by měla ponechat úrokové sazby beze změny, ale zasedání může i ta vyvolat zvýšení volatility na trhu NZDUSD.

Kanadskému dolaru zatím nepomáhá silnější ropa a na trhu USDCAD ztrácí. Včerejší seance byla pro tento trh zajímavá především z pohledu technické analýzy, kdy se trh dostal nad 2 týdenní oblast konsolidace a vzhledem k tomu, že nepřišlo odmítnutí vyšších cen, lze očekávat, že se na nich udrží. I presto však bude velmi zajímavý případný návrat dfo oblasti konsolidace, kde lze spekulovat na pokračování růstového trendu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti