Ropa je zpět na dosah 71 dolarů za barel

Včerejší seance proběhla v poměrně klidném tempu, přičemž jsme postrádali významnější makroekonomické zprávy. Na devizovém trhu posiloval opět především americký dolar, což se projevilo do vývoje ostatních měnových párů. I přesto však trh EURUSD dokázal udržet v blízkosti úrovně 1,19 spolu s lehkým růstem akciových trhů v Evropě. Prudce se včera začala propadat cena ropy WTI poté, co včera téměř atakovala 71 dolarů za barel. Ropě poté pomohl projev Donalada Trumpa, který se pravděpodobně definitivně vyjádřil k jaderné dohodě s Iránem, na co měl čas do 12. května. Jednalo o zprávu spíše pozitivní pro cenu ropy, jelikož Trump potvrdil, že USA odstoupí od jaderné dohody s Iránem. Podle něj je smlouva neúčinná, jelikož nezabránila Iránu, aby pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Zároveň Trump dodal, že znovu obnoví sankce vůči Iránu, které byly právě díky jaderné dohodě pozastaveny. Trump označil dohodu za shnilou až k jejímu samotnému jádru a za příliš jednostrannou, na které profituje pouze Irán. Podle něj by pokračování v dohodě vedlo brzy k závodu v jaderném zbrojení. Krátce po Trumpovo vystoupení vystoupil v přímém přenosu íránský prezident Hasan Ruhání, kdy ubezpečil, že Irán bude nadále dodržovat jadernou dohodu z roku 2015. Podobně se vyjádřili i ostatní státy, které uzavřely s Iránem jadernou dohodu a to Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a Evropská unie.  Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění sankcí vůči Iránu. Mezitím včera zaútočila izraelská armáda na sklad zbraní íránských revolučních gard v Sýrii, což eskaluje situace na Blízkém východě.

Během dnešní seance bude důležité, jak se bude vyvíjet situace na Blízkém východě, především to bude zajímat investory na ropě. Z makroekonomických zpráv bude v 14:30 zveřejněno PPI v USA. V 14:30 jsou na programu stavební povolenky v USA a v 16:30 americké zásoby ropy. Ve 23:00 bude zasedat novozélandská centrální banka, která by měla ponechat úrokové sazby beze změny, ale zasedání může i ta vyvolat zvýšení volatility na trhu NZDUSD.

Kanadskému dolaru zatím nepomáhá silnější ropa a na trhu USDCAD ztrácí. Včerejší seance byla pro tento trh zajímavá především z pohledu technické analýzy, kdy se trh dostal nad 2 týdenní oblast konsolidace a vzhledem k tomu, že nepřišlo odmítnutí vyšších cen, lze očekávat, že se na nich udrží. I presto však bude velmi zajímavý případný návrat dfo oblasti konsolidace, kde lze spekulovat na pokračování růstového trendu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.05.2018

10:07

Včerejší seance patřila opět mezi ty zajímavější, kdy si prošly korekcí akciové trhy, ale ani na devizových trzích nebyla o volatilitu nouze. Akciové trhy vylekalo několik událostí spolu s nově formující se vládou v Itálii, komentáře D. Trumpa k obchodní dohodě s Čínou nebo kolaps turecké liry.

Chci číst

23.05.2018

11:58

Dopolední data dnes rozhýbala devizové trhy, přičemž žádného překvapení v podobě změny trendu jsme se nedočkali a náhled na měny zasažené zprávami zůstává stejný. Dopoledne trhy čekaly na postupná data PMI a Inflace z Británie. 

Podrobnosti

23.05.2018

10:14

Americký dolar zažil seanci jako na houpačce, kdy dopoledne začal ztrácet a během americké seance začal opět zpevňovat a své ztráty si vzal opět zpět. Podobný vývoj byl k vidění i na ostatních devizových trzích v páru proti americkému dolaru.

Podrobnosti