Ropa cestu k 80 dolarům pravděpodobně vzdala

Na trhu s ropou se za posledních několik týdnů výrazně zhoršil fundament a investoři zůstávají nervózní, s čím přijde OPEC na červnovém zasedání, které se má konat 21-22. června. S největší pravděpodobností dojde k ukončení produkčních škrtů za účelem vykrytí možného výpadku produkce z Iránu a Venezuely, kde se ekonomická krize prohloubila i do tamního trhu s ropu a produkce ropy začíná kolabovat. To podporuje i fakt, že produkce ropy v Rusku vzrostla nad 11 milionů barelů a růst produkce plánují i saudští producenti. Zároveň z trhu trochu opadla geopolitická rizika, kdy se například americký prezident sešel na summitu v Singapuru s korejským vůdcem Kim Čong-unem.

Ropě začátkem dnešní seance nepomohla ani zpráva z Ruska, že OPEC společně s jeho spojenci se chystají zvýšit produkci na úrovně z konce roku 2016 a to během tří měsíců od konce produkčních škrtů. Konkrétně by se jednalo o růst produkce o 2 miliony barelů denně. Rusko plánuje postupně zvýšit produkci o 1,8 mb/d a chtěli by s tím začít již začátkem července. Mezitím americká produkce atakuje historická maxima každým týdnem a trvale se zabydlela nad 10 mb/d. V USA je však problém nedostatečná infrastruktura, která by dokázala dopravit ropu z úložišť v Dakotě a Texasu.  

Ropu tak drží na vyšších úrovních zatím silná rostoucí poptávka a stále trvající produkční škrty ze strany OPEC a jeho spojenců. Nicméně ropu nad 80 dolary za barel již asi letos neuvidíme. Investoři zůstávají nervózní a není úplně jisté, co přijde. Pokud 2 největší producenti Saudská Arábie a Rusko, kteří se zúčastní zasedání OPEC ve Vídni, chtějí zvýšit produkci, lze tvrdit téměř s jistotou, že zvýšení produkce vypadá nevyhnutelně. To však nezastavuje býky na ropě, kteří neřekli své poslední slovo a již několik dní po sobě drží ropu v krátkodobém rostoucím trendu a chrání své pozice. Občas dokonce dorazí na trh i pozitivní fundament, jako dnes v podobě amerických zásob ropy, ty za minulý týden klesly o 4,1 milionů barelů a zásoby benzínu klesly také o 2,3 milionů barelů. To stačí ropě alespoň ke krátkodobému růstovému trendu a není vyloučeno, že se ropa ještě podívá k 67-68 dolarům.

Graf: Měsíční produkce kartelu OPEC v tisících barelech (Zdroj: Bloomberg) 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

16.09.2019

07:50

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Chci číst

13.09.2019

13:44

Americký akciový index SP500, Čínský juan, Libra

Podrobnosti

13.09.2019

13:18

Evropská centrální banka na včerejším zasedání podle očekávání ohlásila spuštění nového kola kvantitativního uvolňování a snížila depozitní sazbu na historická minima. Snaží se tak bojovat s dlouhodobě nízkou inflací a horšící se kondicí evropské ekonomiky.

Podrobnosti