Ropa Brent pokořila hranici 70 dolarů za barel

Pondělní seance byla ve znamení malých objemů a slábnoucího dolaru. Včerejší státní svátek v USA nedovolil většímu toku peněz přiliv na burzu. Dolar opět ztrácel na většině měnových párů, především díky trvajícím spekulacím, že ECB bude stimulovat svůj obrovský monetární program, který poháněl euro na více jak 3 letá maxima. Euro se včera dostalo na páru EURUSD na dosah úrovně 1,23, jednalo se však o čistě technický pohyb a spíše udržení pozic eurovými býky. Britská libra si na páru GBPUSD také drží své zisky z minulého týdne. Ropa Brent se včera během odpolední seance dostala na 70 dolarů za barel, kde se však dlouho neudržela. Sentiment nadále zůstává pozitivní a nahrává jak kartelu OPEC, kterým vysoké ohodnocení ropy vyhovuje, tak USA, kde se očekává další navýšení produkce.

Japonský jen dnes mírně ztrácel po vyhlášení trochu horších dat z Japonska. Kde PPI stouplo pouze o 0,2%, oproti očekáváných 0,4%. Trh USDJPY se však dostal pouze k low minulého týdne a poté dolar začal opět trochu ztrácet. V 10:30 vyšly očekávané zprávy z Velké Británie ohledně inflace. Kde inflace klesla na očekávaná 3% a jádrová klesla proti očekávání o 0,1% na 2,5%. Trh GBPUSD na vyhlášení reagoval propadem o 20 bodů, ale následně ihned ztrátu zkorigoval a zdá se, že fundament žádné větší korekci zatím nepomůže. Dnes již žádné další důležité fundamenty neočekáváme.

Švýcarský frank na páru USDCHF začátkem seance zatím udržuje své pozice podpořen se silným eurem z minulého týdne. Z pohledu technické analýzy je prostor pro korekci, pravděpodobnější však bude pohyb v rotaci a vzhledem k chybějícímu fundamentu respektování úrovní supportů a resistencí. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Chci číst

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti

17.01.2019

10:02

Klidnějšího průběhu včerejší seance dokázala využít pouze americký dolar, který mírně zpevnil. V pozvolných ziscích pokračoval také akciový trh, zatímco ropa po nadprůměrně volatiltní seance udržela své zisky nad 52 dolary.

Podrobnosti