Ropa a libra strhují veškerou pozornost investorů

Měny navázané na ceny komodit, zejména ropu oslabily, s tím jak včera cena ropy klesla nejníže od listopadu 2016 a oslabila o 2 procenta. Norská koruna klesla proti USD na 5měsíční minima na cenu 8,5564. Kanadský dolar spadl o 0,4 procenta na cenu 1,3296 proti americkému dolaru. Australský dolar ztratil 0,3 procenta a novozélandský dolar 0,2 procenta. Avšak australský dolar si letos připisuje 5,2 procenta zisku, čímž se řadí mezi nejúspěšnější měny. Novozélandský dolar včera oslabil po aukci mléka, jehož cena spadla o 0,8 procenta, když trh čekal růst ceny hlavní exportní komodity země. Dnes večer zasedá novozélandská centrální banka (RBNZ). Americké burzy včera také klesly, když energetické akcie reagovaly na pokles cen ropy. Více o důvodech poklesu ceny ropy si přečtěte v našem včerejším článku.

Evropská centrální banka uvedla, že klesla globální rizika, avšak upozornila na nová. Zejména velké rozvíjející se ekonomiky jsou podle banky v lepším stavu, nicméně znepokojuje ji rostoucí protekcionářký přístup Spojených států. ECB rovněž ocenila opatrnou komunikaci a postupné utahování měnových podmínek americkou centrální bankou (Fed), jejíž dosavadní zvyšování úrokových sazeb zatím nezpůsobilo na finančních trzích nežádoucí turbulenci.

Britská libra klesla pod cenu 1,2600 prvně za 6 měsíců, když Theresa Mayová stále bojuje o potřebnou podporu v parlamentu. V předčasných volbách, jež se konaly začátkem měsíce, ztratila nadpoloviční většinu křesel v parlamentu. Mark Carney zmařil naděje na brzké zvýšení sazeb a agentura Standard and Poors by mohla snížit rating království.

Index amerického dolaru nedokáže najít odvahu k růstu a stále zůstává v klesajícím kanálu. Po otestování dolní hrany kanálu se rozhodl pro pohyb do strany v konsolidačním obdélníku. Musíme být trpělivý a počkat si na směr proražení obdélníku, čímž by mohl dolar naznačit další zamýšlený směr pohybu.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy