Revize HDP vykázala za čtvrtý kvartál 2017 růst

HDP v USA

Revize HDP v USA vykázala, že americká ekonomika rostla rychlejším tempem, než se očekávalo. Pomohl tomu růst spotřeby domácností za služby i menší pokles zásob. Hrubý domácí produkt zrychlil růst za čtvrtý kvartál na 2,9%, oproti původně očekávaným 2,7%. Jednalo se však o revizi, tedy přepočet původního výpočtu, který vykazoval růst 2,5%. Spotřeba domácností jako největší část HDP rostla za poslední kvartál roku 2017 o 4%. Investice jako další významná část HDP rostly o 6,8%, oproti předchozímu výpočtu, který vykázal růst o 6,6%. Revize indikuje, že americká ekonomika byla při přechodu do nové roku velmi stabilní a s tím i její expanze. Ekonomika v USA by měla růst i nadále, především by měla být poháněna domácnostmi, jejichž spotřeba tvoří přibližně 70% ekonomiky. Především lze tak usuzovat díky plánovaným vyšším čistým mzdám a silnému trhu práce. Pokračující růst ve spotřebě domácností by společně s investicemi firem měl být hlavní složkou udržení expanze v USA, i když růst HDP by měl v prvním kvartále 2018 zpomalit. Pozitivní revize HDP přišla poté, co FED minulý týden zlepšil svůj ekonomický výhled na rok 2018 z 2,5 na 2,7%.

Graf: Vývoj růstu HDP v USA (Zdroj: www.bea.gov)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.09.2018

16:25

Dnešnímu obchodování na finančních trzích chybí dostatek důležitějších fundamentů, které by ovlivnily dosavadní sentiment na finančních trzích. Většina trhů je ovlivněna včerejším rozhodnutím amerického prezidenta o nových clech na čínské dovozy, ačkoliv se akciové index dostaly z včerejšího prodejního tlaku.

Podrobnosti

18.09.2018

14:28

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července.

Podrobnosti

18.09.2018

10:07

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy.

Podrobnosti