Revize HDP vykázala za čtvrtý kvartál 2017 růst

HDP v USA

Revize HDP v USA vykázala, že americká ekonomika rostla rychlejším tempem, než se očekávalo. Pomohl tomu růst spotřeby domácností za služby i menší pokles zásob. Hrubý domácí produkt zrychlil růst za čtvrtý kvartál na 2,9%, oproti původně očekávaným 2,7%. Jednalo se však o revizi, tedy přepočet původního výpočtu, který vykazoval růst 2,5%. Spotřeba domácností jako největší část HDP rostla za poslední kvartál roku 2017 o 4%. Investice jako další významná část HDP rostly o 6,8%, oproti předchozímu výpočtu, který vykázal růst o 6,6%. Revize indikuje, že americká ekonomika byla při přechodu do nové roku velmi stabilní a s tím i její expanze. Ekonomika v USA by měla růst i nadále, především by měla být poháněna domácnostmi, jejichž spotřeba tvoří přibližně 70% ekonomiky. Především lze tak usuzovat díky plánovaným vyšším čistým mzdám a silnému trhu práce. Pokračující růst ve spotřebě domácností by společně s investicemi firem měl být hlavní složkou udržení expanze v USA, i když růst HDP by měl v prvním kvartále 2018 zpomalit. Pozitivní revize HDP přišla poté, co FED minulý týden zlepšil svůj ekonomický výhled na rok 2018 z 2,5 na 2,7%.

Graf: Vývoj růstu HDP v USA (Zdroj: www.bea.gov)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

26.04.2018

09:52

Včerejší seance byla opět bez významných fundamentů a trhy byly především o americkém dolaru, který po menší korekci, když se ocitl na silné rezistenci, pokračoval opět v posilování.

Chci číst

25.04.2018

17:04

Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích.

Podrobnosti

25.04.2018

09:59

Akciové indexy jsou opět ve výraznější korekci poté, co desetileté výnosy překonaly 3% hranici. Ta byla již několikrát skloňována jako psychologická úroveň, která může způsobit při jejích dosažení paniku na finančních trzích, což se i stalo.

Podrobnosti