Revize HDP vykázala za čtvrtý kvartál 2017 růst

HDP v USA

Revize HDP v USA vykázala, že americká ekonomika rostla rychlejším tempem, než se očekávalo. Pomohl tomu růst spotřeby domácností za služby i menší pokles zásob. Hrubý domácí produkt zrychlil růst za čtvrtý kvartál na 2,9%, oproti původně očekávaným 2,7%. Jednalo se však o revizi, tedy přepočet původního výpočtu, který vykazoval růst 2,5%. Spotřeba domácností jako největší část HDP rostla za poslední kvartál roku 2017 o 4%. Investice jako další významná část HDP rostly o 6,8%, oproti předchozímu výpočtu, který vykázal růst o 6,6%. Revize indikuje, že americká ekonomika byla při přechodu do nové roku velmi stabilní a s tím i její expanze. Ekonomika v USA by měla růst i nadále, především by měla být poháněna domácnostmi, jejichž spotřeba tvoří přibližně 70% ekonomiky. Především lze tak usuzovat díky plánovaným vyšším čistým mzdám a silnému trhu práce. Pokračující růst ve spotřebě domácností by společně s investicemi firem měl být hlavní složkou udržení expanze v USA, i když růst HDP by měl v prvním kvartále 2018 zpomalit. Pozitivní revize HDP přišla poté, co FED minulý týden zlepšil svůj ekonomický výhled na rok 2018 z 2,5 na 2,7%.

Graf: Vývoj růstu HDP v USA (Zdroj: www.bea.gov)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst