Ranní analýza: Trump opět kritizuje FED, dnes HDP v Británii

Včerejší seance byla kompletně v režii amerického dolaru, který zopakoval včerejší scénář, kdy dopoledne zpevňoval své pozice a odpoledne je začal korigovat, čímž dal prostor ostatním měnám. Pod tlakem zůstávají drahé kovy, zatímco ropa je opět v býčím trendu.

Forex

Na devizových trzích byl nejdůležitější vývoj amerického dolaru, který udával tempo. Dopoledne své pozice zpevňoval, ovšem s otevřením americké seance své zisky opět zkorigoval. Částečně se o to zapříčil americký prezident Donald Trump, který opět kritizoval FED a jeho zvyšování sazeb, které je podle něj moc rychlé a zbytečné pokud se nedostavuje růst inflace. Zároveň vyjádřil své obavy ze zpomalení ekonomiky, což by so nepřál. Podle Trumpa může banka dělat s penězi i jiné věci. Co se týče fundamentů, včera se toho příliš neudálo. Na trhy dorazily pouze sekundární data z Evropy a USA, přičemž žádné neměly dostatečnou relevanci na to ovlivnit vývoj na trzích. Nervózní situace dnes nedokázal výrazněji využít ani japonský jen, který v pondělí razantně posiloval.

Akcie a Komodity

Na akciových trzích se včera s otevřením americké seance opět probudili býci a snažili se vytlačit cenu na vyšší úrovně poté, co byly akciové trhy pod tlakem. Nakonec však akciové trhy přešly spíše do konsolidace s výraznější volatilitou, což způsobila převládající nervozita. Zvýšená nervozita dostala index volatility VIX na zvýšené úrovně nad 16 bodů. Po dlouhé době začal také zpevňovat své pozice německý akciový index DAX. Nic zásadního dnes z fundamentálního hlediska akciové trhy neovlivnilo a sentiment se tak nadále nemění.

Pod tlakem zůstávají drahé kovy v čele se zlatem a stříbrem, což je způsobeno vinnou silnějšího dolaru. Ropa se odrazila od úrovně z včerejší ranní analýzy a pokračuje ve zpevňování svých pozic. Ropa se dnes ráno vydala na nižší úrovně, kde však opět našla kupce, kteří drží cenu na zvýšených úrovních poté, co agentura IMF snížila výhled růstu pro globální ekonomický růst, co by mohlo ovlivnit růst poptávky po ropě. Ropu zatím drží na zvýšených úrovních také hurikán Micheal, který se přesunul do Mexického zálivu a ohrožuje topné plošiny v zálivu.

Dnešní fundamenty

10:30 bude zveřejněn v Británii růst HDP za srpen a průmyslová produkce. V 14:30 bude zveřejněn růst PPI v USA.

Trh dne

Australský dolar jakožto rizikovější měna včera dokázal využít odpoledne slabšího dolaru a zpevnil své pozice poté, co je pod dlouhodobějším prodejním tlakem. Intradenně lze tedy uvažovat obchody na stranu long a čekat na zapojení kupců.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti