Ranní analýza: Slabší dolar pomohl euru a libře, dnes jsou na programu NFP

Včerejší seance poznamenal růst výnosů z dluhopisů, což dostalo pod silný prodejní tlak akciové trhy a v korekci se ocitl také americký dolar. Do korekce se včera odpoledne dostal také trh s ropou, kde však Brent stále drží úroveň 85 dolarů za barel. Dnes by měly být trhy ve vyčkávajícím režimu, kvůli odpolednímu zveřejnění kanadských a amerických dat z trhu práce.

Forex

Na devizovém trhu byl opět středem pozornosti americký dolar, který začal korigovat včerejší výraznější zisky. To pomohlo především britské libře a euru, které byly vinou silnějšího dolaru pod prodejním tlakem. Slabšího dolaru nedokázaly využít především rizikovější měny jako australský a novozélandský dolar. Důvodů k oslabení přitom americký dolar moc nemá. Ve středu zopakoval guvernér americké centrální banky, že kondice americké ekonomiky je velmi dobrá, což mohou již dnes potvrdit data z amerického trhu práce.

Na důležité fundamenty si musíme počkat až dnes do odpoledne. Včera trhy poměrně překvapilo v 16:00 kanadské PMI, které nečekaně kleslo na 50,4 bodů, očekávání přitom bylo na 62,3 bodech. Jedná se o nejnižší hodnotu od července 2016. Kanadský dolar chvilku přešlapoval na místě a poté se ocitl pod silnějším prodejním tlakem a to navzdory slabšímu americkému dolaru. Kanadský dolar dnes také budou zajímat data z kanadského a amerického trhu práce.

Akcie a Komodity

Včerejší růst výnosů z amerických dluhopisů odstartoval růst výnosů i v ostatních zemích. V USA se desetileté splatnosti stále pohybují nad 3,2%. Dobře máme na paměti únorovou korekci na akciových trzích, kterou odstartoval právě růst výnosů z amerických dluhopisů k 3%, a finanční trhy si to velmi dobře pamatují. Včera se tedy dostaly pod silnější prodejní tlak, což doprovází i růst implikované volatility VIX, která se dnes po dlouhé době dostala k blízkosti 14 bodů. Akciové trhy dnes pokračují ve výprodejích a DAX se dostal na nejnižší úrovně za tři týdny.

Negativní sentiment na americkém dolaru a na akciovém trhu se přelil i na trh s ropou, která se dostala do lehké korekce, co však nebylo způsobeno zveřejněním nějakým nových zpráv, nebo komentářů, které by dostaly ropu pod prodejní tlak. Korekce ropy měla primárně technický podtext poté, co za poslední tři týdny několikrát vytvořila nová historická maxima a korekce tedy není velkým překvapením.

Dnešní fundamenty

Dnes budou důležité především výsledky z kanadského amerického trhu práce v 14:30, včetně růstu mezd, který bude opět nejdůležitějším ukazatelem.

Trh dne

Měnový pár USDCAD dnes čekají velmi důležité zveřejnění amerických a kanadských dat z trhů práce. Včerejší silná nákupní aktivita však napovídá, že lze obchodovat jak na stranu long, tak short. V grafu jsou vyznačené úrovně, které jsou důležité pro kupce, nebo prodejce, kde následovalo silné přesvědčení jedné nebo druhé strany.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti