Ranní analýza: Ropa WTI je zpět na 70 dolarech za barel

Na trhy se opět vrátila nervozita z obchodních válek, což dostalo pod prodejní tlak akciové indexy. Na devizových trzích bylo opět rušno především na britské libře a před koncem seance začal výrazně růst kanadský dolar. Ropa však strčila hravě všechny do kapsy, když včera opět rostla zpět na 70 dolarů v případě WTI.

Forex

Včerejší obchodování doprovodilo i několik fundamentů, přičemž nejdůležitější bylo zveřejnění dat z britského trhu práce. Ty nedopadly vůbec špatně, především pak překvapil růst mezd. Růst mezd nezahrnující bonusy se meziročně zastavil na úrovni 2,9%, očekávání bylo na 2,8%. Mzdy zahrnující bonusy rostly za červenec meziročně o 2,6%, což také bylo příjemné překvapení. Nezaměstnanost stagnovala na 4% a fundamentálně se tak pro libru ze strany trhu práce nic nemění. Libra reagovala na zprávy rychlým posílením, poté se ovšem dostala do defenzívy.

Kanadský dolar včera večer začal razantně posilovat poté, co dva kanadské zdroje s přímým spojením na vyjednávací stratégy přišly se zprávou, že je Kanada připravena USA nabídnout omezný přístup na kanadský trh s mlékem. Mlékárenský průmysl je v Kanadě velmi chráněn a může být jedním z hlavních pilířů vyjednávání o dohodě NAFTA.

Akcie a Komodity

Akciové index nezačal včerejší seanci vůbec dobře, když se dostaly pod prodejní tlak způsobený negativní zprávou z Číny. Čína plánuje požádat WTO o povolení k uvalení sankcí na USA. Peking formálně požádá příští týden na zvláštním zasedání WTO. Čínští úředníci již dříve uvedli, že budou reagovat na jakékoliv další obchodní kroky Washingtonu. Americké akcie dostal z prodejního tlaku až Apple, který za včerejší seanci přidal více jak 2%, v pozadí komentářů investiční společnosti v USA, která upravila cílovou cenu z 215 na 250 dolarů. Apple sebou již tradičně táhl celý ekonomický sektor, který podpořil v růstu i zbytek sektorů.

Včera rostla prudce cena ropy WTI v očekávání dalšího poklesu ropných zásob v USA. Konkrétněji agentura API přišla se zprávou o poklesu zásob o 8,6 mil. barelů. Na její růst navázala také ropa Brent, která je na dosah letošních maxim, konkrétně 1.15 dolarů. Mezitím Rusko varovalo před křehkým trhem s ropou, který může ještě více narušit zavedení amerických sankcí na iránský obchod s ropou.

Dnešní fundamenty

11:00 bude zveřejněna průmyslová produkce v eurozóně. V 14:30 americké PPI, které bude zítra následováno inflací. V 16:30 budou zveřejněny americké zásoby ropy.

Trh dne

Kanadský dolar se díky včerejšímu razantnímu posílení dostal zpět na test horní hrany klesajícího trendového kanálu, ve kterém byl měnový pár USDCAD od začátku července a negativní zprávy ohledně vývoje obchodní dohody s USA dostaly trh nad horní hranu trendového kanálu. Aktuálně lze opět vyhledávat spíše obchody short s výhledem na pokračování prodejní aktivity.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti